Jesteś tutaj
Strona Główna > Aktualności > Mszał, zielony ornat i serce Jezusa – Pierwsza Komunia Święta

Mszał, zielony ornat i serce Jezusa – Pierwsza Komunia Święta

I Komunia Św. - Św. Brat Albert Świebodzice

Tradycyjnie już w pierwszą niedzielę czerwca, w naszej parafii odbyła się uroczystość Pierwszej Komunii Świętej. W tym roku, po raz pierwszy, do Eucharystycznego stołu przystąpiło 68 dzieci.

Dzień wcześniej z bijącym sercem i olbrzymią tremą dzieci także po raz pierwszy uklęknęły przy kratkach konfesjonału, aby doświadczyć Bożego Miłosierdzia w Sakramencie Pokuty i Pojednania.

Pierwsza Komunia to wydarzenie, do którego  dzieci przygotowywały się sumiennie przez cały rok, dlatego pełne emocji oczekiwały na przyjęcie Pana Jezusa do swego serca. Uroczystość rozpoczęła się na placu przed kościołem, gdzie ks. proboszcz Daniel Szymanik powitał i pobłogosławił wszystkie dzieci. Następnie błogosławieństwa udzielili rodzice i w uroczystej procesji w koło kościoła procesja liturgiczna wraz z dziećmi weszła do kościoła.

Cała uroczystość przebiegła w podniosłej atmosferze pełnej uśmiechów i wzruszeń. W homilii ks. wikariusz Mirosław Benedyk nawiązał do listu siedmioletniego Josepha Ratzingera, który w 1934 roku napisał do Pana Jezusa. W liście tym przyszły papież Benedykt XVI pisał, że chciałby dostać mszał, zielony ornat i serce Jezusa.  – W tym krótkim liście mały Józio odsłonił najgłębsze pragnienia swego serca skierowane do Jezusa. Drogie dzieci, my czekamy dzisiaj na pierwsze przyjście Jezusa w Eucharystii do waszego serca. Spróbujmy obudzić w sobie takie pragnienia, jakie miał siedmioletni chłopak – mówił ks. Mirosław.

Mszę św. koncelebrował także, ks. prałat dr Bernard Kozłowski, wikariusz biskupi do spraw formacji kapłańskiej archidiecezji częstochowskiej, w którego intencji, z racji 33 rocznicy święceń modliliśmy się podczas Eucharystii.

Na zakończenie dzieci podziękowały pani katechetce Teresie Sikorskiej, rodzicom, księżom za przygotowanie ich do sakramentu Pierwszej Komunii Świętej.

Teraz przez okres tygodnia dzieci będą przychodzić na nabożeństwa ubrane w stroje komunijne, w których przyjmowały komunię. Biały Tydzień symbolizuje czystość duchową, gotowość do przyjęcia sakramentu i podtrzymuje nastrój święta, dlatego ważne jest, by podkreślić to uroczystym strojem komunijnym. Obowiązuje w tym czasie nawet ten sam ceremoniał. Biały Tydzień jest też doskonałą okazją, by przyzwyczaić dzieci do prawidłowego i świadomego uczestnictwa w Eucharystii.

Zwieńczeniem tego wydarzenia będzie pielgrzymka do Polanicy Zdroju. Tam 9 czerwca  przed  obliczem Matki Bożej Fatimskiej Pani dzieci i rodzice podziękują za dar Eucharystii i będą prosić o dalsze łaski dla rodzin oraz całej wspólnoty parafialnej.

Dodaj komentarz

Top