Jesteś tutaj
Strona Główna > Aktualności > 4. rocznica śmierci Ks. kan. Zenona Kowalskiego

4. rocznica śmierci Ks. kan. Zenona Kowalskiego

Ks. Zenon Kowalski, parafia Św. Brata Alberta w Świebodzicach

Dziś w sobotę 16 stycznia przypada 4 rocznica śmierci pierwszego proboszcza naszej parafii ks. kan. Zenona Kowalskiego. Serdecznie zapraszamy wszystkich na Mszę Świętą w intencji zmarłego kapłana o godz. 18.00.


Życiorys ks. Zenona Kowalskiego (1959 – 2012)

Urodził się 24.12.1958r. w Dobrzyniu, parafia Szydłowice. Ochrzczony 11.01.1959 r. w kościele parafialnym w Szydłowicach. Był synem Stanisława i Stanisławy zd. Chmielewska. Wraz z młodszymi od siebie siostrą i bratem wychowywał się w atmosferze katolickiej rodziny. Od piątego roku życia uczęszczał do przedszkola. Od 1966 r. był uczniem Szkoły Podstawowej w Dobrzyniu. W 1974 r. rozpoczął naukę w Liceum Ogólnokształcącym w  Brzegu, zdając tam maturę 10. 06. 1978 r. W latach 1978-1984 studiował w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu. Uzyskał tytuł magistra teologii na podstawie pracy pt. „Model małżeństwa w świadomości młodzieży katechizowanej.”, pisanej pod kierunkiem ks. prof. Józefa Majki. Święcenia kapłańskie otrzymał 26.05.1983 r. w katedrze wrocławskiej.

  Jako wikariusz i katecheta pracował w następujących parafiach, w latach:

1984-1989 – parafia pw. św. Maksymiliana Kolbego w Lubinie;

1989-1993 – parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Bogatynii;

1993-1994 – parafia pw. św. Jadwigi w Gryfowie Śląskim;

1994-1995 – parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Świebodzicach.

Od 1995 r. aż do śmierci był najpierw administratorem, a potem proboszczem parafii pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Świebodzicach.

Dziełem jego życia był kościół wybudowany na Osiedlu Piastowskim. W Boże Narodzenie 2009r. bp Ignacy Dec w nowej świątyni odprawił pierwszą Mszę Świętą dziękując księdzu Zenonowi za realizacje tak wielkiego dzieła, udzielił błogosławieństwa na dalsze etapy prac budowlanych. Ks. Zenon ubolewał, że brakowało w parafii plebanii, był lokatorem mieszkania spółdzielczego w bloku. Kłopoty mieszkaniowe nie przeszkodziły mu jednak w rozwinięciu prężnej działalności duszpasterskiej, którą wysoko cenił sobie biskup legnicki Tadeusz Rybak, obdarzając go honorem Kanonika EC (2000r.) i RM (2003r.). W latach 2002-2009 ks. Zenon pełnił funkcję dziekana w dekanacie w Świebodzicach. W uznaniu zasług dla Kościoła świdnickiego bp Ignacy Dec 2 2010r. powołał ks. Zenona do grona Kapituły Kolegiackiej w Wałbrzychu z godnością Kanonika Gremialnego. Ks. Zenon przejmował się bieżącą sytuacją gospodarczą i społeczną w Polsce. Jeszcze w dniu swojej śmierci był w Kurii Biskupiej w Świdnicy, załatwiając sprawy parafialne. Zmarł nagle 16.01.2012r. Pogrzeb odbył się w sobotę 21.01.2012, a doczesne szczątki zostały złożone w grobie przy kościele. Obrzędom pogrzebowym przewodniczył ks. bp. Ignacy Dec.

Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie…

 

One thought on “4. rocznica śmierci Ks. kan. Zenona Kowalskiego

  1. Wspaniale, że pamięć o ks Zenonie Kowalskim jest ciągle żywa.
    Włożył dużo serca w budowę tego żywego i murowanego kościoła.

Dodaj komentarz

Top