Jesteś tutaj
Strona Główna > Aktualności > Chrześcijanin na rozdrożu – rekolekcje diecezjalne

Chrześcijanin na rozdrożu – rekolekcje diecezjalne

To temat przewodni diecezjalnych rekolekcji ewangelizacyjnych, które w tym roku poprowadził ks. prof. Robert Skrzypczak – duszpasterz akademicki z Warszawy.

Zgodnie ze sprawdzoną zasadą rekolekcje zostały zaplanowane na cztery dni, tak, aby zarówno księża jak i siostry zakonne, młodzież i dorośli mieli swój czas, na usłyszenie słowa Bożego.

Potężne reflektory

Na pierwsze spotkanie, do domu rekolekcyjnego w Bardzie, 23 listopada przybyli kapłani. Ks. prof. Skrzypczak, skupił się na znaczeniu odnowy wiary i głębszego zaangażowania w posługę. Poruszył temat dwóch wybitnych postaci, które nazwał potężnymi reflektorami. A są nimi s. Faustyna Kowalska przewodniczka do odkrywania miłosierdzia Bożego i ks. Dolindo Ruotolo symbolizujący osobiste zaufanie Bogu. Warszawski duszpasterz podkreślił również ważność autentyczności i pasji w głoszeniu Ewangelii. Porównał to do entuzjazmu fanów sportowych czy miłośników kuchni, zachęcając duchownych do znalezienia podobnego zapału w swojej posłudze. Warto podkreślić, że rekolekcje, choć w formie dnia skupienia, stanowiły ważny element w życiu duchowym zarówno kapłanów, jak i kolejnego dnia dla sióstr zakonnych, oferując im czas na refleksję, modlitwę i odnowę w posłudze, co jest kluczowe dla ich dalszego rozwoju i efektywnej pracy duszpasterskiej i zakonnej.

Kod dostępu

Młodzież diecezji świdnickiej swoje spotkanie z ks. prof. Skrzypczakiem miała w sobotę 25 listopada w hali świebodzickiego OSiR-u. Ponad 400 młodych wraz duszpasterzami i katechetami wsłuchiwała się w świadectwo życia kapłana z 28 stażem, który nie tylko na co dzień pracuje z młodzieżą akademicką, ale i pomaga w duszpasterskie na warszawskim Ursynowie oraz wykłada teologię na Akademii Katolickiej.

Podczas pierwszej konferencji ks. Skrzypczak skupił się na złożonym i osobistym obrazie Boga, zachęcając słuchaczy do głębszego poznania i doświadczenia Bożej obecności w życiu, niż tylko utrwalanie tradycyjnych wyobrażeń. Podkreślił, że znajomość Boga jest czymś znacznie cenniejszym niż same wysiłki w Jego poszukiwaniu. – Obojętnie jakie szczególne powołanie znajdziesz dla siebie będziesz misjonarką, lekarzem czy będziesz pracować w samorządzie czy polityce czy będziesz księdzem czy będziesz miała fajną rodzinę, to pod tym wszystkim jest jedno najcenniejsze i to nie jest oczywiste – pragnę pełnić Twoją wolę Boże – mówił ks. Skrzypczak.

Ks. Skrzypczak podkreślił także rolę sakramentów i modlitwy w życiu chrześcijańskim, wskazując na ich moc w przemianie serca i umysłu, co ilustrował licznymi przykładami z Pisma Świętego oraz historii świętych. – Chrystus ma taką moc, taką siłę, że Jeśli on zaprasza do swojej owczarni, do swojej wspólnoty, to nie po to, żebyśmy byli tylko religijni i żebyśmy się odróżniali od innych ludzi tym, że znamy taką jakąś formułę religijną. Chrystus chce nam dać dostęp to niesamowitego sekretu, można było powiedzieć, kod dostępu do pewnej rzeczywistości, z której inni ludzie nie będą umieli skorzystać – zaznaczył.

Grzech jak wirus komputerowy

W drugiej konferencji rekolekcjonista poruszył temat sakramentu pokuty. Ks. Skrzypczak przekonywał, że spowiedź nie jest tylko aktem formalnym, ale przede wszystkim środkiem uzdrawiającym naszą duszę, przywracającym utracone funkcje duchowe. Duszpasterz podzielił się z uczestnikami swoim doświadczeniem pracy w parafii we Włoszech, gdzie zauważył znaczący spadek praktyk religijnych, co symbolizowało porzucone konfesjonały pokryte grubą warstwą kurzu. Podkreślił, że ten obraz jest symbolem duchowego załamania i pustki, która dotyka współczesną zachodnią cywilizację. Duchowny nawiązał do fragmentu Ewangelii, w którym Jezus uzdrawia sparaliżowanego człowieka, mówiąc: „Odpuszczają ci się wszystkie twoje grzechy”. Podkreślił, że grzech nie jest tylko złamaniem przykazania, ale przede wszystkim paraliżem duchowym, który ogranicza naszą wewnętrzną wolność i dostęp do samego siebie. Ks. Skrzypczak wykorzystał analogię do informatyki, porównując grzech do wirusa atakującego system komputerowy, który spowalnia jego działanie i blokuje dostęp do niektórych funkcji. W ten sposób zobrazował, jak grzech wpływa na nasze życie duchowe, powodując amnezję i uniemożliwiając doświadczenie piękna i dobra, które wcześniej przeżywaliśmy.

– Mówię o tym dlatego, że dzisiaj jesteśmy w takim w takim momencie, kiedy wielu ludzi wierzących przestaje się spowiadać, dlatego, że nie wiemy, co to znaczy. że Chrystus ma moc przebaczać grzechy. Kiedy Chrystus przebacza grzechy, to nie tylko jest to, że puszcza w niepamięć, ale wprowadza w moje życie antybiotyk, który zaczyna mnie powoli leczyć, przywracając funkcje, do których nie miałem dostępu. Na przykład, kiedy ktoś zaczyna się spowiadać, zaczyna mieć większą wrażliwość dla innych ludzi. Ma więcej wspaniałomyślności, łatwiejsze staje się przebaczenie komuś drugiemu – wyjaśniał.

Wypełnionych czas

Oprócz konferencji nie za brało czasu, na integrację, tańce i animacje muzyczne, które prowadziła strzegomska diakonia Effatha. Wielu młodych skorzystało z sakramentu spowiedzi, a także przystąpiło do Komunii świętej, podczas Mszy pod przewodnictwem bp Adama Bałabucha. Był także czas na posiłek i regenerację sił oraz modlitwę przed Najświętszym Sakramentem. Młodzi usłyszeli świadectwo Pawła Lekana dot. Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie. Dzięki technologii internetowej młodzież miała możliwość zadawania pytań, na które odpowiadali zarówno ks. prof. Skrzypczak, jak i przedstawicielka wolontariatu „Light for life” czy kleryk naszego seminarium.

Niedzielne spotkanie dla dorosłych miało podobny charakter. Ponad 600 osób, wsłuchiwało się m.in. słowa o duchowości małżeńskiej. Całość rekolekcji koordynował dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Świdnickiej Kurii Biskupiej ks. kan. Krzysztof Ora wraz z pomocnicami.

Dodaj komentarz

Top