Jesteś tutaj
Strona Główna > Aktualności > Chleb świętej Agaty

Chleb świętej Agaty

Wspomnienie św. Agaty, Św. Brat Albert, Świebodzice

Kościół oprócz sakramentów ma także wielkie bogactwo sakramentaliów. Są to takie szczególne znaki, które mają nas przybliżyć do Boga. Jednym ze zwyczajów jest błogosławienie chleba ku czci św. Agaty.

Święta Agata była młodą dziewczyną, która ślubowała Panu Bogu dziewictwo. Nie spodobało się to namiestnikowi Sycylii, gdzie żyła Agata. Był także inny powód jej męczeństwa. Jako chrześcijanka nie chciała oddać czci bogom powszechnie uznanym w Cesarstwie Rzymskim. Zamknięto ją najpierw w domu publicznym, a potem poddano torturom. Zginęła w okrutnych mękach leżąc na rozżarzonych węglach. Św. Agata jest patronką, która chroni od pożarów i niebezpieczeństwa ognia.

Podczas  porannej i wieczornej Mszy św. w naszej świątyni także został poświęcony chleb i woda.

Dodaj komentarz

Top