Strona Główna > Aktualności > Nowy witraż zdobi naszą świątynię

Nowy witraż zdobi naszą świątynię

Witraż - Św. Mateusz, Parafia Św. Brata Alberta Świebodzice

W naszym kościele 9 stycznia został zamontowany nowy witraż przedstawiający św. Mateusza Apostoła i Ewangelistę. To kolejny element wystroju naszej świątyni, który ubogaca wizualnie wnętrze kościoła.

Mateusz, pochodzący z Kafarnaum, był celnikiem. Pan Jezus powołał go do grona Apostołów. Najstarsza tradycja przypisuje św. Mateuszowi autorstwo pierwszej Ewangelii, napisanej dla Żydów w języku hebrajskim. Ewangelia wg św. Mateusza rozpoczyna się od obszernego opisu narodzenia naszego Zbawiciela i dokładnej Jego genealogii: „Rodowód Jezusa Chrystusa…”, podaje także najdokładniejszy opis życia Pana Jezusa i wykazuje, że Jezus jest obiecanym Mesjaszem, dlatego w ikonografii chrześcijańskiej symbolem św. Mateusza jest człowiek. Jest patronem poborców podatkowych i celników. Ukazuje się go jako anioła, z piórem i pergaminem.

Witraż - Św. Mateusz, Parafia Św. Brata Alberta Świebodzice

One thought on “Nowy witraż zdobi naszą świątynię