Jesteś tutaj
Strona Główna > Aktualności > Święty Tomasz Apostoł w witrażu naszej świątyni

Święty Tomasz Apostoł w witrażu naszej świątyni

Św. Tomasz Apostoł, witraż, Kościół św. Brata Alberta w Świebodzicach

W naszej świątyni trwa sukcesywne uzupełnianie kościelnych okien witrażami z wizerunkami świętych Pańskich. Po św. Bracie Albercie i św. Mateuszu, 3 marca pojawił się trzeci już witraż, tym razem przedstawiający św. Tomasz Apostoła.

Tomasz, zwany także Didymos, „Bliźniak”, należał do ścisłego grona Dwunastu Apostołów. Ewangelie wspominają go kilkakrotnie: kiedy jest gotów pójść z Jezusem na śmierć (J 11, 16); w Wieczerniku podczas Ostatniej Wieczerzy (J 14, 5); osiem dni po zmartwychwstaniu, kiedy ze sceptycyzmem wkłada rękę w bok Jezusa (J 20, 19nn); nad Jeziorem Genezaret, gdy jest świadkiem cudownego połowu ryb po zmartwychwstaniu Jezusa (J 21, 2).

O świętym Tomaszu Apostole mówi się czasem „niewierny Tomasz”. Oczywiście nie oznacza to jakoby miał być niewierny Jezusowi. Miał tylko zwykłe ludzkie wątpliwości, czy rzeczywiście pozostali apostołowie ujrzeli zmartwychwstałego Jezusa: „Jeśli nie ujrzę na rękach jego przebicia gwoździami i nie włożę palca mego w miejsce gwoździ i nie włożę ręki mojej w bok jego, nie uwierzę” (Jn 20, 24). Tę scenę często przedstawiano na obrazach.

Starożytna tradycja mówi, że św. Tomasz dotarł aż do Indii, głosząc Ewangelię.Z ginął śmiercią męczeńską 3 lipca 72 roku w Kalamina w Indiach. Miał zostać przebity włócznią i właśnie włócznia jest jego atrybutem.

Św. Tomasz jest patronem m.in Indii, Portugalii, architektów, budowniczych, cieśli, geodetów, kamieniarzy, murarzy, stolarzy, małżeństw i teologów. Jest patronem niedowiarków? Zgoda. Ale również patronem tych, którzy bardzo chcą „dotknąć” Boga żywego.

Św. Tomasz Apostoł, witraż, Kościół św. Brata Alberta w Świebodzicach

Zobacz także witraż św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty

Dodaj komentarz

Top