Jesteś tutaj
Strona Główna > Aktualności > Służba Liturgiczna > VII Ogólnopolska Pielgrzymka Ministrantów i Lektorów 2017

VII Ogólnopolska Pielgrzymka Ministrantów i Lektorów 2017

Pielgrzymka ministrantów Poznań 2017, par. Św. Brat Albert Świebodzice

Spotkania ewangelizacyjne w kościołach Poznania, marsz z Jezusem oraz koncert zespołu 2Tm 2,3 – to wydarzenia, które złożyły się na VII Ogólnopolską Pielgrzymkę Ministrantów i Lektorów, która w tym roku odbyła się w Poznaniu 17 czerwca.

Głównym punktem spotkania pod hasłem „Idźcie i głoście” była Msza św. na placu przed katedrą. Celem pielgrzymki było budowanie wspólnoty wśród ministrantów oraz umocnienie młodych ludzi w wierze. „Chcemy dodać im odwagi i pokazać, że warto wierzyć w Jezusa, wzrastać w wierze i dążyć do świętości” ­– mówili organizatorzy.

Pielgrzymka ministrantów Poznań 2017, par. Św. Brat Albert Świebodzice

Ogólnopolskie spotkanie ministrantów rozpoczęło się od nawiedzenia wybranych kościołów w centrum stolicy Wielkopolski. Szlak ewangelizacyjny pielgrzymki objął kilkanaście świątyń chętnie odwiedzanych i rozpoznawalnych przez mieszkańców Poznania, m.in. kościół pw. św. Marcina, pw. Bożego Ciała, pw. św. Franciszka Serafickiego, pw. św. Małgorzaty, pw. św. Wojciecha, sanktuarium św. Józefa czy kościół pw. św. Jana Jerozolimskiego za Murami. Nawiedzając poszczególne kościoły, ministranci mogli zastanowić się nad swoim powołaniem w Kościele, jako katolika, ministranta oraz rozeznawać swoje powołanie w przyszłości.

Następnie wszystkie przybyłe grupy, w tym 50 osobowa grupa z diecezji świdnickiej, na czele z diecezjalnym duszpasterzem Służby Liturgicznej ks. Krzysztofem Orą, a wśród nich przedstawiciele naszej parafii Mateusz i Marcin, spotkali się w poznańskiej farze, skąd wyruszyli w marszu z Jezusem do bazyliki archikatedralnej. Uczestnicy przeszli w procesji eucharystycznej, która była zarówno aktem kultu, jak i świadectwem wiary wobec przypadkowo spotkanych na ulicach osób.
Centralnym punktem spotkania była Msza św. sprawowana m.in. przez biskupa Adama Bałabucha, przewodniczącego Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, oraz bp. Damiana Bryla, biskupa pomocniczego archidiecezji poznańskiej.

Na zakończenie pielgrzymki uczestnicy wysłuchali świadectwa Roberta „Litzy” Friedricha, założyciela „Arki Noego” i twórcy Luxtorpedy, oraz wzięli udział w koncercie zespołu 2Tm 2,3.

Organizatorem pielgrzymki było Duszpasterstwo Służby Liturgicznej Archidiecezji Poznańskiej. Ogólnopolska pielgrzymka ministrantów odbywa się co dwa lata, od 2005 r. Dotychczas ministranci pielgrzymowali do Częstochowy, Lichenia, Niepokalanowa, Krzeszowa, Gniezna i Gietrzwałdu. Do Poznania przybyło 1700 uczestników, w 105 grupach ze 112 kapłanami.

Dodaj komentarz

Top