Jesteś tutaj
Strona Główna > Aktualności > Szczęśliwi pielgrzymi dotarli na Jasną Górę

Szczęśliwi pielgrzymi dotarli na Jasną Górę

13 Piesza Pielgrzymka Świdnicka na Jasną Górę, grupa 5, parafia św. Brata Alberta Świebodzice

We wtorkowy poranek, 9 sierpnia pod jasnogórskim Szczytem zameldowała się 13. Piesza Pielgrzymka Świdnicka. Pod hasłem „Błogosławieni miłosierni” wędrowało 605 osób. Najstarszy pielgrzym miał 84 lata, najmłodszy 3,5 roku. Obecnych było 26 księży, 3 kleryków i 12 sióstr zakonnych.

W tym roku z powodu Światowych Dni Młodzieży pielgrzymka musiała zostać skrócona. Pielgrzymi w ciągu 8 dni pokonali 200 km.

85 pielgrzymów ze Świebodzic i okolic pielgrzymowało w grupie nr 5, „czerwonej” pod przewodnictwem naszego parafialnego wikariusza ks. Mirosława Benedyka, którego wpierał ks. dziekan Józef Siemasz.  Grupa była bardzo zintegrowana, rozmodlona, rozśpiewana i nikt nie narzekał na trudy pielgrzymowania. Wśród pielgrzymów, dużą sympatią cieszyły się pielgrzymujące w różnych grupach siostry zakonne (elżbietanki, jadwiżanki, służebniczki śląskie, klawerianki), które sukcesywnie odwiedzały naszą piąteczkę. Siostry opowiadały o zgromadzeniach, w których służą Kościołowi, a także uczyły nas piosenek charakterystycznych dla swoich wspólnot. W tym miejscu pozdrawiamy siostrę Simmę z Indii, która wniosła szczególnie wiele radości i humoru w nasza grupę.  

Charyzmat naszej grupy nr 5 można było zobaczyć podczas jednego z prowadzonych przez nas wieczornego apelu. A charyzmatem tym jest radość, którą obdarowywaliśmy wszystkich, którzy tego pragnęli.

Trzeba podkreślić, że na różnych etapach trwania naszej pielgrzymki „grupę 5” odwiedzili: ks. proboszcz Daniel Szymanik, ks. prał. Marek Babuśka, Pan Burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz i Pan Burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta, którzy karmili nas do syta, przywożąc ze sobą wsparcie gastronomiczno – organizacyjne.

Na Jasną Górę zwykle wychodzimy 31 lipca, ale w Częstochowie nie dało się nic zmienić i musieliśmy wejść na 9 sierpnia, dlatego pielgrzymkę zaczęliśmy od Opactwa Cysterskiego w Henrykowie. Bardzo dużo młodzieży to ludzie, którzy wrócili ze Światowych Dni i oni przynieśli ze sobą tę atmosferę. A w zasadzie ta atmosfera trwa, bo my, którzy siedzieliśmy przed telewizorami, też uczestniczyliśmy w tym wydarzeniu, i w tym roku pielgrzymka nie potrzebowała żadnej aklimatyzacji.

Dzień pielgrzyma zaczynał się bardzo wcześnie o godz. 4.45 pobudką „Kiedy ranne wstają zorze” w wykonaniu naszego głównego przewodnika. Po godzinie rozpoczynaliśmy wymarsz. Na ogół mieliśmy cztery odcinki do pokonania, po każdym odcinku był postój, po drugim odcinku, czyli w południe, najczęściej odbywała się Msza w kościele, który nas przyjął, a dwie Msze odbyły się w lesie. Średnio pokonywaliśmy 32-34 km dziennie.

Na zakończenie pielgrzymki wierni z diecezji świdnickiej modlili się podczas Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej o godz. 9.00 pod przewodnictwem biskupa świdnickiego Ignacego Deca.

Bp Ignacy Dec w homilii nawiązał do Ewangelii o Cudzie Jezusa w Kanie Galilejskiej. Mówił: „W Kanie Galilejskiej dokonał pierwszego cudu, przemienił wodę w wino, i my też przychodzimy do Kany naszej polskiej Jasnogórskiej, przychodzimy z brakami, może z wodą zgorzknienia, wyczerpania, z wodą różnych kryzysów, z wodą różnych chorób, różnych bolesnych doświadczeń. I spodziewamy się, że tutaj Maryja mająca wrażliwe oczy dostrzeże to wszystko, co jest w naszym sercu, i podejdzie do Jezusa, i powie, żeby On pomógł, żeby zamienił wodę naszej małości w wyborne wino tych przymiotów, które powinny zdobić każdego odkupionego człowieka. Także w tej Kanie naszej Jasnogórskiej wspominając Kanę Galilejską przyjmujemy słowa Maryi, które są ważne w każdym czasie, w każdym miejscu. Słowa, które powiedziała do sług, a dzisiaj je do nas kieruje: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”.

„Niech się nam udzieli ten duch św. Faustyny, apostołki miłosierdzia, tutaj przed Matką miłosierdzia, byśmy stąd odeszli jako ludzie lepsi i bardziej miłosierni. Byśmy byli gotowi Jezusowi w tej Eucharystii oddać, to co mamy, a więc: oczy, uszy, język, ręce, nogi i serce, dla Niego, żeby On przez nas zbawiał i dalej zbawiał świat, dalej świat obdarzał przez nas dobrem” – zakończył homilię bp Dec.

Wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji i wsparcia pielgrzymów z grupy 5 serdecznie dziękujemy staropolskim Bóg zapłać.

Ciekawe linki:

♥ Oficjalna strona Pieszej Pielgrzymki Świdnickiej

♥ Tablica na Facebooku naszej „grupy 5”

Dodaj komentarz

Top