Jesteś tutaj
Strona Główna > Aktualności > Rekolekcje z ojcem Jamesem Manjackalem z Indii

Rekolekcje z ojcem Jamesem Manjackalem z Indii

Rekolekcje dla małżeństw, o. James Manjackal, Świebodzice, parafia św. Brata Alberta Chmielowskiego

Na świebodzickiej hali OSIR’u na terenie naszej parafii w dniach od 11 do 14 sierpnia odbywały się rekolekcje dla małżeństw sakramentalnych, które poprowadził o. James Manjackal.

W rekolekcjach uczestniczyło ok. 450 małżeństw. To ponad 900 osób, ludzi praktycznie z całej Polski, a nawet krajów sąsiednich. Co ważne są one przeznaczone wyłącznie dla małżeństw sakramentalnych, a uczestniczyć można w nich jedynie we dwoje. Podobne, po raz pierwszy w historii diecezji świdnickiej, odbyły się w tym samym miejscu rok temu.

O. Maniackal przygotował 10 konferencji. Swoje wystąpienia zaczął od wytłumaczenia dlaczego istnieje instytucja małżeństwa. Jak wyjaśniał wynika ona z planu Bożego, w którym człowiek bez rodziny wzrastać nie może. Pokazał dalej jak małżeństwa są niszczone przez grzech. Wyjaśniał, że zgodnie z Bożą logiką mężczyzna i kobieta różnią się od siebie, a przez to mają do wypełnienia różne role. Mężczyzna powinien być głowa związku, a kobieta sercem. Mówił to wszystko wbrew szkodliwej ideologi gender jaka w ostatnich latach zalewa szczególnie Europę.

Ojciec James Manjackal wyjaśniał dlaczego tak dużą wagę przywiązuje do sakramentalności małżeństw, mówił:
– Całe nasze życie sakramentalne jest oparte na Duchu Świętym, a w sakramentalnym małżeństwie, małżonkowie otrzymali Ducha Św., aby mogli kochać siebie nawzajem, aż do końca swojego życia. I przez całe swoje życie będą się cieszyli łaską Ducha Świętego. Kiedy jeżdżę po całym świecie, obserwuje większą liczbę rozwodów i separacji u par, które nie są małżeństwami sakramentalnymi. Chociaż małżeństwa sakramentalne też mają swoje problemy, natomiast dzięki łasce Ducha Św. są w stanie te problemy rozwiązywać. To dlatego Kościół kładzie taki wielki nacisk na sakramentalność małżeństwa. Po przez sakramenty włączamy się w ciało Chrystusa, którym jest Kościół. Kiedy nie jesteś w małżeństwie sakramentalnym, to duchowo znajdujemy się poza Kościołem. Konsekwencją tego jest to, że nie możemy przyjmować błogosławieństw, które Jezus zsyła nam poprzez swój Kościół. Wiemy, że Bóg jest rodziną, Kościół też jest rodziną. Każda pojedyncza rodzina, jest częścią tej wielkiej rodziny Bożej. Jesteśmy powiązani ze sobą, jesteśmy złączeni ze sobą mocą Ducha Świętego. Duch Św. przychodzi do nas poprzez modlitwę i poprzez sakramenty.

Pod koniec pierwszego dnia uczestników rekolekcji odwiedził bp Ignacy Dec, który na początku spotkał się z ojcem Jamesem w serdecznej rozmowie,a później odprawił dla rekolektantów Eucharystię i wygłosił homilię. W jej trakcie mówił o przebaczeniu, podkreślając jak wielką rolę pełni ono w każdym małżeństwie.

Ojciec James Manjackal prowadzi rekolekcje w duchu Odnowy Charyzmatycznej na całym świecie. W 1976 roku został wysłany przez Zgromadzenie Misjonarzy Św. Franciszka Salezego (MSFS), Południowo-Zachodniej Prowincji Indii z misją „Ewangelizacji Świata”. Odwiedził dotychczas ok. 100 krajów na całym świecie, głosząc Słowo Boże na wszystkich pięciu kontynentach. Z jego nauczania i uzdrawiania skorzystały tysiące ludzi. W głoszeniu Ewangelii jest otwarty, bezpośredni, ale też jasny w swych poglądach i bezkompromisowy. Cały swój czas poświęca niesieniu pomocy ludziom poprzez spowiedź, porady i uzdrawianie.

Warto także podkreślić, że całość rekolekcji koordynuje ks. Krzysztof Herbut, proboszcz parafii Piskorzów, a wspierają go także nasi parafianie, którzy zajmują się obsługą techniczną rekolekcji

One thought on “Rekolekcje z ojcem Jamesem Manjackalem z Indii

Dodaj komentarz

Top