Jesteś tutaj
Strona Główna > Aktualności > Katolicka prasa o parafialnych pielgrzymkach

Katolicka prasa o parafialnych pielgrzymkach

W najnowszym numerze Tygodnika Katolickiego Niedziela można przeczytać relację o parafialnych wyjazdach szlakiem polanickich sanktuariów i o wyjeździe Bractwa Szkaplerznego do Czernej.

– Pielgrzymka to szczególny czas przeżywania jedności wspólnoty Kościoła i przede wszystkim to akt wiary – mówił ks. kan. Daniel Szymanik, błogosławiąc swoich parafian wyruszających na pielgrzymi szlak.

Artykuł w Niedzieli Świdnickiej

Ruch pielgrzymkowy to ważna forma duszpasterstwa w niejednej parafii. Obok pielgrzymek pieszych, dużym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród dojrzałych parafian, cieszą się pielgrzymki autokarowe. Redakcja „Niedzieli Świdnickiej” w ostatnim czasie przyjrzała się parafii Św. Brata Alberta w Świebodzicach.

Cudze chwalicie

– Pielgrzymowanie do miejsc świętych jest nie tylko podjęciem fizycznego wysiłku, ale i odnową życia religijnego. To czas łaski nieustannie spływającej na każdego, kto powierza swoje życie Bogu i Maryi. Pielgrzym, także ten autokarowy, czerpie siłę i moc z miejsc świętych, słynących z niezliczonych łask – wyjaśnia proboszcz najmłodszej ze świebodzickich parafii, dodając, że nie trzeba jechać wcale daleko, aby doświadczyć piękna sacrum.

Pod koniec września wierni z osiedla Piastowskiego oraz z innych części Świebodzic udali się śladami sanktuariów maryjnych dekanatu Polanica-Zdrój. Pielgrzymi wraz z księdzem wikariuszem Damianem Januszem Kowalskim, nawiedzili trzy maryjne sanktuaria: Matki Bożej Fatimskiej w Sokołówce, gdzie od blisko 100 lat w par. Chrystusa Króla opiekę duszpasterską sprawują ojcowie sercanie biali. Samo sanktuarium  zostało ustanowione przez bp. Ignacego Deca 6 maja 2017 r. W kościele znajduje się figura Pani Fatimskiej, która w latach 2014-17 peregrynowała po diecezji świdnickiej.

Kolejnym miejscem zatrzymania się pielgrzymów był Stary Wielisław. W kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej wierni modlili się przed głównym ołtarzem, gdzie od stuleci znajduje się figurka Matki Bożej, którą już w 1300 roku papież Bonifacy VIII nazwał Przybytkiem Niebieskim. Ostatnim miejscem nawiedzenia był kościół Wniebowzięcia NMP w Polanicy-Zdroju i znajdujące się w nim diecezjalne sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy, które ustanowił również bp Ignacy Dec 6 kwietnia 2013 roku. Spacer po polanickich parkach: szachowym, zdrojowym i niedźwiedzim zakończył wyjazd w tereny uzdrowisk kłodzkich. – Był to ważny czas duchowych przeżyć i krajoznawczych doznań – podsumowała parafianka Halina.

Barokowy erem

Wcześniej parafialna grupa Bractwa Szkaplerznego i członków pozostałych grup modlitewnych, z ks. wikariuszem Damianem, pielgrzymowała do Czernej koło Krakowa, gdzie znajduje się barokowy erem – klasztor pustelniczy Karmelitów Bosych ufundowany w 1629 roku. Już w 1640 roku konsekrowano tam kościół Św. Proroka Eliasza, gdzie dziś znajduje się sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej i Św. Rafała Kalinowskiego, karmelity bosego, powstańca, przeora miejscowego klasztoru, wielkiego czciciela Matki Najświętszej. Obok sanktuarium rozciąga się Aleja Św. Józefa – miejsce spacerów i medytacji, a na ścieżkach klasztornych powstała Droga Krzyżowa, dla upamiętnienia 350-lecia fundacji klasztoru. – To przepiękne miejsce do modlitwy – przekonywali świebodziccy kościelni Zdzisław Pantal, Andrzej Bacza i Tadeusz Pancerz oraz nadzwyczajni szafarze Komunii świętej Piotr Hola i świecki karmelita bosy Zbigniew Janaś – główni orędownicy parafialnego wyjazdu.

Tygodnik Niedziela 43/23 X 2022

Dodaj komentarz

Top