Jesteś tutaj
Strona Główna > Polecamy > Świdnicka Pani Ukoronowana!

Świdnicka Pani Ukoronowana!

W rocznicę 100-lecia objawień fatimskich w naszej katedrze dokonano koronacji obrazu Matki Bożej Świdnickiej. Legat papieski ks. kard. Zenon Grocholewski – emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary, nałożył na słynący cudami obraz korony papieskie. W uroczystościach uczestniczyło dziewięciu biskupów, ponad stu kapłanów i 2 500 wiernych.

Na początku uroczystości biskup świdnicki Ignacy Dec zaznaczył, że to historyczne wydarzenie.  – Poprzez koronację chcemy Maryi podziękować za wielowiekową opiekę nad tym miastem, a od 13 lat za opiekę nad diecezją świdnicką. Przez ten akt dziękujemy Maryi za wszystkie łaski wyproszone przez wiernych w świdnickiej świątyni, szczególnie za liczne cudowne uzdrowienia, które są odnotowane w księgach archiwalnych tutejszej parafii. W geście koronacji chcemy także zawierzyć Maryi naszą przyszłość – mówił bp Ignacy Dec.

Natomiast podczas homilii kard. Zenon Grocholewski mówił: – Świat jest chorypełen cierpienia, głodu, łez, nieokiełznanej seksualności, wojen, chorób i śmierci ogromnej ilości ludzi – i dodał, że Chrystus przyszedł, aby nas wyzwolić od tego stanu rzeczy.  – Świat byłby inny, nie byłoby takich nienawiści, gdyby przyjąć jego Ewangelię.

Legat papieski podkreślał, że Matka Boża Uzdrowienia Chorych chce tego samego, co Chrystus.  – Naszego uzdrowienia duchowego i wyzwolenia z grzechu. Niech sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w świdnickiej katedrze będzie miejscem, w którym z coraz większą wiarą i ufnością będziemy się modlić o zdrowie. Błagajmy Matkę Bożą, by wstawiała się u progu bożego o uzdrowienie moralne dzisiejszego świata – dodał, a następnie w towarzystwie biskupa świdnickiego Ignacego Deca dokonał koronacji obrazu.

Ks. kard. Zenon Grocholewski nałożył najpierw Jezusowi, a później Maryi poświęcone korony. Ich autorem i wykonawcą jest Mariusz Drapikowski, bursztynnik z Gdańska, którego korzenie rodzinne wywodzą się z Dzierżoniowa. Korony są srebrne, pokryte grubą warstwą złota i posiadają szlachetne kamienie ofiarowane przez diecezjan. Z kolei suknia jest wykonana z jaspisu cesarskiego, stanowiąc jasną barwę szaty Matki Bożej oraz z naturalnego kamienia koralowego. W dolnej części szaty, jest wykorzystany kamień z groty św. Michała Archanioła z Monte Sant Angelo z Włoch, symbolizując walkę św. Michała Archanioła z szatanem. Szczególnym wotum, który ofiarował artysta dla szaty Matki Bożej, jest meteoryt księżycowy zbadany przez NASA, znajdujący się w części księżyca u stóp Matki Bożej.

Po akcie koronacji tłumnie zebrani w katedrze goście, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, kapłani oraz wszyscy wierni głośno i wzniośle odśpiewali „Pod Twoją obronę” i piękną maryjną pieśń „Z dalekiej Fatimy„.

Przed koronacją w katedrze świdnickiej odbył się wzniosły koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, a po nim na placu swój popis dali sygnaliści myśliwscy. Na placu przed katedrą wierni mogli również kupić okolicznościowe materiały promocyjne.

Wśród licznie przybyłych pielgrzymów dostrzec można było mieszkańców Świebodzic, a Mszę św. koncelebrowali także kapłani z naszego dekanatu ks. kan. Józef Siemasz, ks. kan. Witold Wojewódka i nasz ks. wikariusz Mirosław Benedyk.

Po uroczystościach w katedrze, uczestnicy przeszli do ogrodów seminaryjnych ma wspólne świętowanie przy muzyce i obficie zastawionych stołach. Relację z uroczystości przeprowadziła Telewizja Trwam.

Galeria zdjęć z Gościa Niedzielnego

Galeria zdjęć na Profilu Facebooku’owym Diecezji Świdnickiej

Dodaj komentarz

Top