Jesteś tutaj
Strona Główna > Aktualności > Odpust i zakończenie wizytacji

Odpust i zakończenie wizytacji

Jednym z bardzo ważnych wydarzeń każdej wspólnoty parafialnej jest przewidziana w prawie Kościoła – wizytacja kanoniczna, która odbywa się w każdej parafii diecezji co 5 lat. W naszej parafii taka wizytacja miała miejsce w sobotę 20 czerwca. Gościliśmy więc w naszej parafialnej wspólnocie Księdza Adama Bałabucha – Biskupa pomocniczego Diecezji Świdnickiej.

Wizytacja biskupa w parafii jest czynnością apostolską, pasterską. Biskup jako następca apostołów, i jak niegdyś oni sami, odwiedza parafię, by spotkać się z wiernymi i wspólnie przeżywać radość chrześcijańskiej wiary. Przyjeżdża by słuchać o radościach, wejść w nasze troski, by prosić Boga o błogosławieństwo dla naszego życia. Ksiądz biskup na wizytację przybywa zawsze jako gospodarz diecezji, by zapoznać się z sytuacją duszpasterską i gospodarczą parafii. Na te elementy wizytacji wskazał Ks. Biskup podkreślając jednak, że wizytację można porównać do wizyty lub odwiedzin biskupa w parafii. Wizytacja jest więc nie tyle czasem sprawdzania i kontroli, ale także czasem spotkań z wiernymi, czasem umacniania ich wierności Chrystusowi, Ewangelii i Kościołowi.

Wizytacja kanoniczna wskazuje też bardzo czytelnie, że biskup jest fundamentem oraz znakiem jedności Kościoła diecezjalnego, a jedność jest sprawą zasadniczą, o którą już Jezus prosił Ojca. Wizytacji kanonicznej podlegają wszystkie dziedziny życia religijnego, moralnego, apostolskiego i administracyjno-gospodarczego. Podczas wizytacji, Ksiądz Biskup poznaje charakterystykę parafii, życie religijne parafii, interesuje go przebieg katechizacji, oraz zapoznaje się z innymi formami duszpasterstwa występującymi w parafii.

Wizytacja rozpoczęła się od wspólnej modlitwy Koronką do Bożego Miłosierdzia o godz. 15:00 i spotkaniem z grupami modlitewnymi.

O godz. w czasie Mszy świętej o godz. 16.00, której przewodniczył Ks. Biskup Sakrament Bierzmowania przyjęło 52 kandydatów, którzy na ten ważny dla nich dzień przygotowywali się uczestnicząc w okolicznościowych katechezach oraz spotkaniach formacyjnych.

Pomocą w dobrym rozeznaniu poszczególnych kwestii związanych z życiem parafii było odczytane przed Mszą św. odpustową o godz. 18.00 sprawozdanie, które po uprzednim przywitaniu w bramach świątyni  przedstawił Ksiądz Daniel Szymanik – Proboszcz naszej parafii.

Ksiądz Biskup podziękował naszemu proboszczowi za zaangażowanie w budowę kościoła, za świadectwa osób włączających się w życie parafii, za prace podejmowane w świątyni. Zwrócił także uwagę, że zmieniając nasze serca, zmieniając siebie, zmieniamy świat. Zmieniamy oblicze naszego miasta na lepsze.

Na zakończenie Ks. Biskup prosił o modlitwę w intencji rodzin, aby były Bogiem silne bo jak widzimy rodziny przeżywają dziś różnego rodzaju trudności związane także z życiem wiarą.

W związku uroczystościami, w jakie obfitowała nasza parafia zwracam się z wielkim podziękowaniem do wszystkich, dzięki którym mogliśmy świętować odpust parafialny, bierzmowanie oraz zakończenie wizytacji kanonicznej. Dziękujemy Składam serdeczne Bóg Zapłać za Wasze zaangażowanie – mówi ks. Proboszcz.

Dodaj komentarz

Top