Jesteś tutaj
Strona Główna > Aktualności > Nabożeństwo Gorzkich Żali

Nabożeństwo Gorzkich Żali

Gorzkie Żale, ks. Daniel Szymanik, par. Św. Brata Alberta Świebodzice

Gorzkie Żale to popularne w Polsce nabożeństwo pasyjne, połączone z wystawieniem Najświętszego Sakramentu i kazaniem pasyjnym. Pochodzi ono z początków XVIII w. – po raz pierwszy odprawiono je w 1707 r. Jego tekst zachował oryginalne, staropolskie brzmienie.

Struktura tego nabożeństwa opiera się na strukturze dawnej Jutrzni. Składają się z trzech części, rozpoczynają się Zachętą (lub Pobudką – analogia do współczesnego Wezwania) i wzbudzeniem intencji (czytanie). W każdej części znajduje się hymn i dwie pieśni (dziś w Jutrzni są dwa psalmy i pieśń ze Starego Testamentu). Gorzkie Żale dzieli się na Zachętę i trzy części. W każdą niedzielę Wielkiego Postu odprawia się jedną część.

W tym roku rozważania pasyjne prowadzi ks. Proboszcz Daniel Szymanik, który podczas pierwszego tegorocznego nabożeństwa podkreślił, aby nie bać się podejmować w swoim życiu trudnych decyzji oraz, aby jednocześnie być zawsze w szkole Jezusa Chrystusa.

Przypominamy, że Gorzkie Żale w każdą niedzielę Wielkiego Postu o godz. 17.30.

One thought on “Nabożeństwo Gorzkich Żali

  1. Wspaniały ksiądz Mirosław-oby jego posługa duszpasterska nie zakończyła się po 2 latach-będzie Go nam bardzo brakowało!!!!..A dopóki jest z nami cieszmy się każdą chwilą z odprawianych Mszy św.,przemyślanych kazań i wielu inicjatyw na rzecz krzewienia wiary katolickiej oraz o dbanie i kultywowanie jej tradycji-szczęść Boże:)

Dodaj komentarz

Top