Strona Główna > Aktualności > Służba Liturgiczna > Będą czytać Słowo Boże – 15 nowych lektorów w dekanacie

Będą czytać Słowo Boże – 15 nowych lektorów w dekanacie

Promocja lektorów, Katedra Świdnica 2018, parafia Św. Brat Albert Świebodzice

Bp Adam Bałabuch przewodniczył 21 kwietnia uroczystej Mszy świętej w katedrze świdnickiej, podczas której miał miejsce obrzęd błogosławieństwa nowych ceremoniarzy i lektorów z całej diecezji.

Błogosławieństwo przyjęło 14 ceremoniarzy i 90 lektorów, którzy przygotowywali się podczas specjalnego kursu trwającego kilka miesięcy. Dekanalny kurs lektorski zorganizował i poprowadził ks. Mirosław Benedyk. Z naszego dekanatu do posługi lektora przystąpiła rekordowa liczba ministrantów (6 z parafii Św. Brata Alberta i 3 z parafii Św. Piotra i Pawła, 3 z parafii Św. Franciszka, 2 z parafii św. Mikołaja i 1 z parafii Św. Jadwigi z Mokrzeszowa).

Na uroczystość do katedry świdnickiej przyjechali nie tylko sami kandydaci, ale także ich duszpasterze, rodzice i przyjaciele.

Podczas homilii biskup Adam mówił, że w dzisiejszych czasach wielu odchodzi od Pana Boga, bo mówią, podobnie jak słuchacze Pana Jezusa: „Trudna jest ta mowa. Któż jej może słuchać?”. Odchodzą, bo wolą postępować drogą łatwiejszą. Nie chcą stawiać sobie wymagań. Wolą iść drogą, która ostatecznie prowadzi do tego, że człowiek stawia siebie samego w centrum, a wówczas takim osobom wydaje się, że wszystko wiedzą lepiej, lepiej od Pana Boga rozpoznają, co jest dobre, a co złe. Wy jednak pozostajecie przy Chrystusie, tak, jak uczynili to apostołowie.

Biskup Adam przytoczył historię chłopca, dwunastoletniego Michała, ministranta. Kilka miesięcy temu chodził razem z księdzem po kolędzie. W jednym z domów, które odwiedzili, mieszkała samotnie głuchoniema kobieta, w bardzo trudnych warunkach. To spotkanie zrobiło na nim wielkie wrażenie do tego stopnia, że postanowił kobiecie pomóc. Wspólnie z kolegami i koleżankami z klasy zorganizowali w szkole akcję. Sprzedawali ciasta, a za pieniądze, które zebrali, zakupili rzeczy codziennego użytku, które przekazali potrzebującej staruszce. Chłopiec także przekazał starszej pani 200 złotych zarobione na kolędzie. Chłopiec nie czuje się bohaterem. Mówi, że gdyby kiedyś spotkał się z podobną sytuacją, postąpiłby tak samo.

Taka postawa wrażliwości na drugiego człowieka powinna towarzyszyć każdemu ministrantowi. Każdy z was powinien być ministrantem na medal. – mówił biskup pomocniczy naszej diecezji.

Podczas obrzędu ustanowienia nowych lektorów i ceremoniarzy kandydaci przyrzekli gorliwie i sumiennie wypełniać swoje obowiązki oraz otrzymali także z rąk biskupa krzyże będące znakiem ich posługi.

Nowymi lektorami z naszego dekanatu zostali:

Parafia św. Brata Alberta, Świebodzice:

1. Kacper BUCZEK
2. Patryk JANAŚ
3. Piotr JĘDRZAK
4. Maciej KRÓL
5. Jakub PAWLAK
6. Dawid WIERZBICKI

Parafia Św. Franciszka z Asyżu, Świebodzice

1. Szymon CYBULSKI
2. Kamil ŚPIEWAK
3. Dawid ZARĘBA

Parafia Św. Piotra i Pawła, Świebodzice

1. Jakub GMUR
2. Kacper SIKORA
3. Dominik WILCZYŃSKI

Parafia Św. Mikołaja, Świebodzice

1. Arkadiusz BOGUŚ
2. Marcin LUBCZYŃSKI

Parafia Św. Jadwigi Śląskiej, Mokrzeszów

1. Olgierd HODEL

W czasie liturgii nowi lektorzy będą odpowiedzialni za czytanie słowa Bożego. Wszystkim z całego serca gratulujemy i życzymy błogosławieństwa Bożego, a przede wszystkim wytrwałości i gorliwości w pełnionej posłudze.

Podczas Mszy św. w katedrze asystę liturgiczną przygotowali nowo ustanowieni lektorzy naszego świebodzickiego dekanatu.

>>> Galeria z promocji lektorów i ceremoniarzy 2018 <<<