Jesteś tutaj
Strona Główna > Aktualności > Fotowoltaika – energia ze słońca

Fotowoltaika – energia ze słońca

fotowoltaika, Albert Świebodzice

Wykorzystanie potencjału energetycznego Słońca to wiele możliwości rozwoju technologicznego i działań na rzecz świadomego regulowania i różnicowania źródeł energii.

Baterie słoneczne, czyli ogniwa biorące udział w zjawisku fotowoltaicznym muszą być odpowiednio zamontowane, aby ich praca była jak najbardziej efektywna. Przede wszystkim należy uwzględnić położenie domu względem kardynalnych kierunków. Drugą ważną kwestią jest kąt nachylenia dachu i przeszkody terenowe, które mogłyby powodować okresowe zacienienia.

Nasza parafia 3 lata temu zbadała uwarunkowania techniczno-ekonomiczne dla wytwarzania czystej energii. Został wykonany audyt fotowoltaiczny i pełna dokumentacja dotycząca możliwości wytwarzania energii elektrycznej. Po 3 latach zabiegania i starań zostały zamontowane na dachu kościoła 22 panele słoneczne, które produkować będą prąd elektryczny z energii słonecznej na potrzeby naszego kościoła. Obecny I etap inwestycji przewiduje produkcję prądu o mocy 6,6 KW co stanowi 1/3 zapotrzebowania dziennego. Projekt przewiduje w przyszłości 140 szt. paneli, co da nam moc 35 KW.

W najbliższym czasie będą prowadzone prace instalacyjne w wieży kościoła, gdzie znajduje się aparatura techniczna. Korzystając z możliwości, jakie daje nam własny prąd założyliśmy także w pierwszych czterech ławkach po każdej stronie ogrzewanie elektryczne wiernych. Jeżeli ten sposób ogrzewania sprawdzi się w zimie, to wyposażymy w ten system pozostałe ławki.

One thought on “Fotowoltaika – energia ze słońca

Dodaj komentarz

Top