Jesteś tutaj
Strona Główna > Aktualności > FABRYKA SIŁY – warsztaty dla ministrantów

FABRYKA SIŁY – warsztaty dla ministrantów

FABRYKA SIŁY – to hasło warsztatów dla ministrantów, zorganizowanych przez ks. Wojciecha Oleksego  – dekanalnego duszpasterza ministrantów. W Sokołowsku od 19 do 22 sierpnia na wspólnym wyjeździe przebywało  12 ministrantów.

Na propozycje wspólnego dekanalnego wyjazdu wakacyjnego odpowiedziała tylko parafia Najświętszej Maryi Panny w Cierniach którą reprezentowało 4 członków z opiekunem Panem Ryszardem Kramarzem. Dekanalne warsztaty dla ministrantów zostały zorganizowane po raz pierwszy. Ministranci na kilka dni zamieszkali w Sokołowsku w dobrze wyposażonym  Ośrodku dla Młodzieży.

Pierwszego dnia ministranci i lektorzy poznali bogatą historię Sokołowska, śląskiego Davos. Malownicze położenie miejscowości wśród wąskich dolin i stromych, sudeckich zboczy porośniętych gęstymi lasami sprawiło, że – na prośbę rodu Hochbergów – dr Herman Brehmer założył w Sokołowsku, noszącym jeszcze wtedy nazwę Görbersdorf, pierwsze na świecie sanatorium przeciwgruźlicze. Dziś w Sokołowsku po sanatorium pozostały tylko ruiny i wspaniałe świeże powietrze. Po zakończeniu zwiedzania miejscowości, dzięki uprzejmości ks. Jacka Czechowskiego – proboszcza parafii w Sokołowsku, została odprawiona Msza św. w kościele Matki Bożej Królowej Świata. Po Mszy św. Pan Ryszard Kramarz poprowadził krótkie spotkanie formacyjne o przeżywaniu Eucharystii. 

We wtorek rekolektanci wyruszyli w Góry Suche, zatrzymali się w Schronisku Andrzejówka. Przewodnikiem wyprawy była Pani Ewa, która przekazywała niezbędną wiedzę o świecie przyrody.  Po męczącym podejściu dotarli na zboczę góry Waligóra, gdzie przed wieki znajdowała się letnia siedziba Hochbergów powstała z inicjatywy Księżnej Daisy of Pless.  Najbardziej wytrwali i silni na czele z ks. Wojciechem, zdobyli Kostrzynę 906 m.n.p.m. Po południu był czas wolny na wspólne gry i zabawy. Ogromną popularnością cieszył się tenis stołowy oraz piłka nożna, nie zabrakło sympatyków gry w szachy. Przed kolacją ministranci zostali podzieleni na grupy i wspólnie zgłębiali temat Eucharystii.

Środa zaskoczyła wszystkich deszczem. Dzięki uprzejmości ks. Sebastiana Oliszewskiego, zwiedziliśmy Mieroszów. Ks. Sebastian opowiedział historię św. Michała Archanioła – patrona Kościoła w Mieroszowie. Po obiedzie zostały rozegrane igrzyska sportowe oraz pełna emocji gra terenowa po Sokołowsku. Po grze terenowej ministranci wspólnie zasiedli do ogniska. W nocy z latarkami,  najbardziej wytrwali wyruszyli na spotkanie z Panem Jezusem. Nocne czuwanie poprowadziła Wspólnota Przyjaciół Oblubieńca z Mieroszowa. 

W czwartek o poranku została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem ks. Jacka Czechowskiego. Czwartek był dniem podsumowań i podziękowań oraz zostały wręczone nagrody za poszczególne konkurencje.

Przez kilka ostatnich dni młodzi poznawali Boga. Formowali się na różnych przestrzeniach życia, rozwijali w sobie umiejętność pracy w grupie, rozwiązywania problemów, przezwyciężania ograniczeń i trudności.

Piszą o nas w Gościu Niedzielnym

Dodaj komentarz

Top