Strona Główna > Aktualności > Uroczystość Wniebowzięcia NMP

Uroczystość Wniebowzięcia NMP

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, obchodzone 15 sierpnia, to jedno z najstarszych świąt maryjnych. Zgodnie z tradycją w tym dniu święciliśmy zioła i kwiaty.

W polskiej tradycji znane jest jako święto Matki Bożej Zielnej. Dogmat o Wniebowzięciu NMP ogłosił papież Pius XII w 1950r. W tradycji ludowej święto 15 sierpnia jest dziękczynieniem za zebrane plony. Tego dnia przynosi się do kościoła do poświęcenia bukiety złożone ze zbóż, warzyw, owoców, kwiatów i ziół. Wokół święta powstało w kulturze polskiej wiele zwyczajów związanych z poświęconymi w ten dzień wiankami uplecionymi ze świeżych ziół, które miały zabezpieczać przed wieloma chorobami. Dziś podczas wszystkich Mszy św. zostały w naszej parafii poświęcone zioła.

15 sierpnia jest także rocznicą „Cudu nad Wisłą„, czyli zwycięstwa wojska polskiego nad sowietami w 1920 roku i ocalenia Europy od zalewu bolszewizmu. Czciciele Maryi w Polsce przypisują je szczególnemu wstawiennictwu Matki Bożej. W tym dniu w latach 1923-47 i ponownie od 1992 roku Wojsko Polskie obchodzi swoje święto.