Jesteś tutaj
Strona Główna > Aktualności > Poświęcenia kościoła, nowe życie naszej świątyni

Poświęcenia kościoła, nowe życie naszej świątyni

parafia Św. Brata Alberta Świebodzice

W przeddzień liturgicznego wspomnienia Św. Brata Alberta Chmielowskiego budowany od blisko ćwierćwiecza nasz kościół parafialny został uroczyście poświęcony i oddany na wyłączną własność Wszechmogącemu Bogu.

Ponad dwu i półgodzinnej uroczystości przewodniczył biskup świdnicki bp Ignacy Dec, który porównał dzisiejsze wydarzenie do Chrztu dziecka i do sakramentu święceń kapłańskich. Tak jak w tych sakramentach Bogu oddajemy człowieka na własność, tak – Tę świątynię też przekazujemy Bogu oraz żywemu Kościołowi – mówił we wstępie biskup.

W słowach powitania historię budowy kościoła przedstawił przewodniczący Rady Parafialnej Pan Zdzisław Pantal.

– Samodzielny ośrodek duszpasterski na os. Piastowskim 1 stycznia 1995 roku powołał biskup legnicki. Jego rektorem ustanowił ks. Zenona Kowalskiego, który z dniem erygowania parafii (21 kwietnia 1995r.) stał się jej pierwszym proboszczem i budowniczym kościoła.- W lipcu 1997 roku były robione pierwsze wykopy pod fundamenty. W 2001 rozpoczęły się prace przy wznoszeniu murów. Pierwsza Msza św. w budującej się świątyni została odprawiona w 2009 roku. A dziś w roku 2019 świętujemy jej poświęcenie.

W homilii biskup świdnicki podkreślił świętość tego miejsca.

– Kościół miejsce, gdzie wielbimy Boga i oddajemy Mu cześć. Tutaj też słuchamy Jego słowa. Przyjmujemy Boże pouczenia. W świątyni sprawujemy święte liturgie. Tutaj uaktualnia się dzieło zbawcze.

Na zakończenie ksiądz Daniel Szymanik, proboszcz, dziękował wszystkim ludziom dobrej woli, dzięki którym ta świątynia mogła powstać. W nawiązaniu do pierwszego czytania z księgi Nehemiasza, ks. proboszcz mówił:

– Dzień dzisiejszy jest poświęcony Panu, waszemu Bogu, nie smućcie się i nie płaczcie; wszak radość z Pana jest waszą ostoją.

Okolicznościowymi pierścieniami diecezji świdnickiej podczas dzisiejszej uroczystości zostali uhonorowani: Pan Jan Wysoczański, były włodarz miasta Świebodzice i mecenas naszej świątyni. Panowie kościelni Andrzej Bacza, Zdzisław Pantal i Tadeusz Pancerz służący pomocą i służbą na co dzień w parafii. Poświęcona została także pamiątkowa tablica upamiętniająca dzisiejszy dzień, a także podpisano stosowne dokumenty.

Mszę św. koncelebrowało 14 kapłanów. W uroczystości uczestniczył poseł na Sejm RP Pan Ireneusz Zyska samorządowcy, w tym obecny burmistrz Świebodzic, dyrektorzy placówek oświatowych, Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej oraz licznie przybyli parafianie.

Najmłodsza świebodzicka parafia otrzymała nowe życie w Bogu, który zamieszkał tutaj bez wątpienia na stałe. I będzie tu odbierał cześć i chwałę, od swoich wiernych, których chce przyciągnąć wszystkich do Siebie.

Polecamy także relację Gościa Niedzielnego.

Więcej zdjęć tutaj.

Dodaj komentarz

Top