Jesteś tutaj
Strona Główna > Aktualności > Z pielgrzymką do domu św. Edyty Stein

Z pielgrzymką do domu św. Edyty Stein

Pod duchowym przewodnictwem ks. Damiana nasi parafianie odbyli pielgrzymkę do stolicy Dolnego Śląska, aby m.in. nawiedzić dom niemieckiej filozof pochodzenia żydowskiego, konwertytki, zakonnicy, karmelitanki bosej, znanej pod imieniem zakonnym św. Teresy Benedykty od Krzyża.

W sobotę 22 kwietnia br. po domu Edyty Stein oprowadzał nas przewodnik Marek Zaleski, który opowiadał nam z wielką pasją o historii jej rodziny, pokazał też wiele ich zdjęć i pamiątek. Przybliżył nam też życiorys męczennicy, a w nim m.in. to, że Edyta Stein urodziła się we Wrocławiu w 1891 r. w rodzinie żydowskiej. Była wszechstronnie wykształcona (studiowała na uniwersytetach we Wrocławiu, Getyndze i we Fryburgu). Była naukowcem, dr filozofii i autorką licznych dzieł naukowych z zakresu filozofii i psychologii. Studiując poszukiwała cały czas prawdy o Bogu.
 .
Przez chrzest otrzymała nowe życie w Chrystusie, następnie wstąpiła do Karmelu i przybrała imię Teresy Benedykty od Krzyża. Z powodu prześladowań Żydów przez niemieckich faszystów schroniła się w klasztorze Echt w Holandii, a aresztowana w roku 1942 została przeniesiona do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu i tam zginęła zagazowana 09.08.1942 r. Beatyfikacji Edyty Stein dokonał w Kolonii 01.05.1987r. Jan Paweł II, kanonizował ją 11.10.1998r., a 01.10.1999r. ogłosił wraz ze św. Brygidą Szwedzką i św. Katarzyną ze Sieny patronką Europy.
.
Z domu Edyty Stein nasza pielgrzymka wyniosła wiele pozytywnych wrażeń i zostaliśmy ubogaceni duchowością tej Świętej. Kolejnym etapem naszego pielgrzymowania był Ostrów Tumski. Jest to najstarsza część miasta Wrocławia, na którym znajduje się wiele cennych zabytków m.in. gotycką katedrę św. Jana Chrzciciela, kościół św. Krzyża, św. Marcina czy św. Idziego. Widzieliśmy tam też Pałac Arcybiskupi, gmach Seminarium duchownego oraz Papieskiego Wydziału Teologicznego oraz pomnik kard. Bolesława Kominka. Po Ostrowie Tumskim oprowadzał nas i był naszym przewodnikiem ks. Damian Kowalski. Dodatkowym atutem naszego wspólnego pielgrzymowania była przepiękna pogoda, która umilała nasz wspólnie spędzony czas i parafialną wyjazdową integrację.

Dodaj komentarz

Top