Jesteś tutaj
Strona Główna > Aktualności > Najpiękniejszy strój świętego – XI Plejada Świętych, Wielkie Imieniny

Najpiękniejszy strój świętego – XI Plejada Świętych, Wielkie Imieniny

XI Wielkie Imieniny, konkurs

W sobotę 17 listopada Ząbkowicki Ośrodek Kultury gościł po raz jedenasty Diecezjalny Konkurs Religijny pod nazwą „Plejada Świętych – Wielkie Imieniny”, w którym należało przebrać się za świętego lub błogosławionego i przybliżyć jego osobę.

Na scenie wystąpiły przedszkolaki oraz uczniowie podstawówek z terenu Diecezji Świdnickiej. Młodzi artyści, podzieleni na dwie kategorie wiekowe, zaprezentowali sylwetki świętych i błogosławionych. Nie zabrakło pięknych strojów i rekwizytów, recytacji, śpiewu i tańca. Łącznie na scenie wystąpiło ponad 50 dzieci.

Jak mówił współorganizator konkursu ks. kan. Krzysztof Ziobrowski – proboszcz z par. Św. Ap. Piotra i Pawła w Zwróconej: – Dzieci chętnie przebierają się za świętych, młodzież maluje plakaty o nich, a wszyscy razem szyją stroje, piszą wiersze i życzenia na cześć świętych. Poznają ich życie i wartości ponadczasowe, dla których poświęcili swoje siły. Nasi święci patronowie zawstydzają nas, że nie jesteśmy tacy sami jak oni, ale jednocześnie mobilizują nas do dobrego, lepszego życia. W tym celu wstawiają się za Nami.

Wśród uczestników po raz pierwszy udział wziął reprezentant naszej Szkoły Podstawowej nr 2, uczeń klasy IV Szymon Zawionka, który wraz z mamą i swoim katechetą ks. Mirosławem Benedykiem jako jedyni przybyli ze Świebodzic. Szymon zaprezentował postać św. Jana Pawła II, wygłaszając mowę w obronie krzyża, w przestrzeni publicznej. Występ został dostrzeżony przez jury, które przyznało Szymonowi wyróżnienie za najlepszy strój świętego, który został z wielką precyzją przygotowywany przez rodziców Szymona.

Występ Szymona Zawionki, klasa IV

Celem konkursu było przybliżenie dzieciom i młodzieży postaci wspaniałych patronów, świętych i błogosławionych, podkreślenie chrześcijańskiego przeżywania uroczystości Wszystkich Świętych oraz uczenie oddawania należnego szacunku dla zmarłych. Jak zauważają organizatorzy to również zwrócenie uwagi na wartości nieprzemijające, dla których święci ofiarowali swoje wysiłki, cierpienie, a także życie oraz obrona tradycyjnych chrześcijańskich wartości.

Nagrody laureatom wręczyli ks. bp Ignacy Dec i burmistrz Ząbkowic Śląskich Pan Marcin Orzeszek.
Głównymi organizatorami konkursu byli Ks. Krzysztof Ziobrowski – Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Zwróconej oraz Szkoła Podstawowa z Oddziałem Przedszkolnym w Zwróconej w Gminie Ząbkowice Śląskie.

Zobacz relację Gościa Niedzielnego

One thought on “Najpiękniejszy strój świętego – XI Plejada Świętych, Wielkie Imieniny

Dodaj komentarz

Top