Jesteś tutaj
Strona Główna > Aktualności > Wigilia Paschalna – uradowani Zmartwychwstaniem

Wigilia Paschalna – uradowani Zmartwychwstaniem

Wigilia Paschalna 2018, Albert Świebodzice

Liturgia Wigilii Paschalnej, którą sprawowaliśmy w Wielką Sobotę po zmroku, jest dla chrześcijan na całym świecie najważniejszą liturgią roku. W niej znajdujemy odpowiedzi na fundamentalne pytania dotyczące naszej wiary, a tym samym naszego życia.

Tegorocznej Wigilii Paschalnej przewodniczył ks. prałat dr Tadeusz Chlipała, Rektor Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej.

Sobotnia liturgia to matka wszystkich liturgii, nawiązująca do pierwszych wieków chrześcijaństwa i żydowskiej Paschy. W deszczową sobotę uroczystość rozpoczęła liturgia poświęcenia ognia, od którego zapalany jest paschał, następnie wierni zapalili od niego świece. Ogień symbolizuje światło, które zmartwychwstały Jezus wnosi do naszego życia, by rozświetlać wszelkie ciemności i dawać pokój.

W kolejnym etapie liturgii Wigilii Paschalnej odśpiewywane zostało Orędzie Wielkanocne, czyli starożytna pieśń – Exsultet. Rozpoczynają go słowa: ”Weselcie się już, zastępy Aniołów, w niebie: weselcie się, słudzy Boga”, w ten sposób Kościół na całym świecie rozpoczyna świętowanie zmartwychwstania Jezusa, z którego wypływa prawdziwa radość i pokój.

Następnie miała miejsce szczególna Liturgia Słowa, składająca się z wielu czytań, pomiędzy którymi śpiewane były psalmy. Czytania zaczerpnięte były ze Starego i Nowego Testamentu i opisywały historię zbawienia człowieka, od momentu stworzenia świata, aż do zmartwychwstania Chrystusa.
Po Liturgii Słowa odnowione zostały przyrzeczenia chrzcielne, następuję uroczyste wyznanie wiary – to elementy liturgii chrzcielnej. Całość zakończyła liturgia eucharystyczna.

Prawda zmartwychwstania stanowi fundament naszej wiary i jest zachętą do życia nią na co dzień. Ze Świąt Wielkanocnych płynie przesłanie nadziei, pokoju i pocieszenie dla tych, którzy go najbardziej potrzebują.

Wszystkim życzymy Zmartwychwstania.

>>> Galeria z Wigilii Paschalnej <<<

Dodaj komentarz

Top