Jesteś tutaj
Strona Główna > Aktualności > Wielki Piątek Męki Pańskiej 2016

Wielki Piątek Męki Pańskiej 2016

Wielki Piątek, Kościół Św. Brata Alberta, Świebodzice

Wielki Piątek – dzień, w którym w wyjątkowy sposób wspominana jest męka i śmierć Chrystusa.

Tego dnia w kościołach nie odprawia się mszy świętych. Kapłani sprawują liturgię słowa w czerwonych szatach, odczytując wiernym fragmenty Pisma poświęcone Mesjaszowi z Księgi Izajasza oraz zbawieniu z Listu do Hebrajczyków. Czytany jest również fragment Ewangelii Św. Jana, który jest opisem męki Chrystusa.
Wierni podczas nabożeństwa adorują drzewo krzyża. Księża, a następnie wszyscy wierni podchodzą do krzyża, przyklękają i symbolicznie go całują. Wyrażają w ten sposób osobiste przyjęcie odkupienia. Po adoracji krzyża wierni przyjmują komunię świętą.Następnie Najświętszy Sakrament w procesji przenoszony jest do symbolicznego grobu.

We wszystkich kościołach w nawach bocznych tworzone są Groby Pańskie, w przygotowaniach których biorą udział wierni. Tradycyjnie przy grobie pełnią straż chętni parafianie. Wielki Piątek jest dniem żałoby, a zatem również dniem postu.

W naszym kościele wieczornej liturgii przewodniczył ks. Proboszcz, który również wygłosił kazanie, zwracając uwagę na ważną rolę jaką odrywa krzyż w życiu społecznym, narodowym i w życiu każdego z nas. Po wielkopiątkowej liturgii do końca adoracji przed Bożym Grobem wartę pełnili nasi zaprzyjaźnienie harcerze.

»»» Zobacz galerię zdjęć z Wielkiego Piątku 2016 «««

Dodaj komentarz

Top