Jesteś tutaj
Strona Główna > Aktualności > „To czyńcie na Moją pamiątkę” – Wielki Czwartek

„To czyńcie na Moją pamiątkę” – Wielki Czwartek

Wielki Czwartek, Świebodzice, par. Św. Brata Alberta

W Wielki Czwartek, który w tym roku przypadł 13 kwietnia, Mszą Św. Wieczerzy Pańskiej rozpoczęliśmy uroczyste obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego będzie wspominać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

W Wielki Czwartek liturgia uobecnia Ostatnią Wieczerzę, ustanowienie przez Jezusa Eucharystii oraz kapłaństwa służebnego. Ostania Wieczerza, którą Jezus spożywał z apostołami, była tradycyjną ucztą paschalną, przypominającą wyjście Izraelitów z niewoli egipskiej. Wszystkie gesty i słowa Jezusa, błogosławieństwo chleba i wina nawiązują do żydowskiej tradycji.

Jednak Chrystus nadał tej uczcie nowy sens. Mówiąc, że poświęcony chleb jest Jego Ciałem, a wino Krwią, ustanowił Eucharystię. Równocześnie nakazał apostołom: „To czyńcie na Moją pamiątkę”. Tradycja upatruje w tych słowach ustanowienie służebnego kapłaństwa, szczególne włączenie apostołów i ich następców w jedyne kapłaństwo Chrystusa.

W liturgii podczas śpiewu hymnu „Chwała na wysokości Bogu”, którego nie było przez cały Wielki Post, ministranci dzwonili dzwonkami. Po homilii którą wygłosił ks. proboszcz Daniel Szymanik miał miejsce obrzęd włączenia 11 kandydatów do grona ministrantów, którzy od września przygotowywali się do pełnienia też zaszczytnej funkcji w Kościele. 13 kwietnia 2017 roku ministrantami zostali ustanowieni: Olaf, Bachórz, Alex Błasz, Wiktor Gesek, Filip Gułaj, Igor Kostrzycki, Wojciech Niziński, Jan, Nowak, Jakub Pawlak, Krystian Sosgórnik, Michał Szynalski, Oliwier Zapłotny. Nowym ministrantom z całego serca życzymy, aby byli chlubą swoich rodzin, naszej parafii, a swoim postępowaniem i dobrze wypełnionymi obowiązkami godnie i gorliwie służyli na Chwałę Pana.

Na zakończenie Służba Liturgiczna, grupy parafialne, harcerze i młodzież reprezentująca Zespół Szkół nr 2 złożyli życzenia i wręczyli kwiaty oraz ornaty naszym księżom w dniu ustanowienia przez Jezusa sakramentu kapłaństwa.

Po Mszy św. wyruszyła procesja do tzw. ciemnicy. Tam rozpoczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu, która w tym dniu potrwała do godz. 22.00. Wymownym znakiem odejścia Jezusa, który po Ostatniej Wieczerzy został pojmany, jest ogołocenie centralnego miejsca świątyni, czyli ołtarza. Aż do Wigilii Paschalnej ołtarz pozostaje bez obrusu, świec i wszelkich ozdób.

Adoracja Najświętszego Sakramentu w ciemnicy zostanie wznowiona w Wielki Piątek o 8.00 rano i potrwa do rozpoczęcia liturgii wielkopiątkowej, którą rozpoczniemy o godz. 18.00. Natomiast o godz. 15.00 zapraszamy na drogę krzyżową.

>>> Zobacz Galerię Zdjęć <<<

Dodaj komentarz

Top