Jesteś tutaj
Strona Główna > Aktualności > Nie bądźmy ludźmi Sanhedrynu – Wielki Piątek

Nie bądźmy ludźmi Sanhedrynu – Wielki Piątek

Wielki Piątek Świebodzice, Św. Brat Albert

Wielki Piątek to dzień Krzyża. O godz. 18.00 w naszym kościele została odprawiona jest niepowtarzalna wielkopiątkowa Liturgia Męki Pańskiej.

Liturgii przewodniczył ks. Mirosław, który wraz z asystą wchodząc w ciszy rozpoczął obrzęd wielkopiątkowy. Przed ołtarzem przez chwilę kapłan leżał krzyżem, a po modlitwie wstępnej odczytano czytane o Cierpiącym Słudze Jahwe i fragment Listu do Hebrajczyków. Następnie grupa ojców ministrantów oczytała z podziałem na role, opis Męki Pańskiej według św. Jana.

Po homilii, w której ks. Mirosław przestrzegał, abyśmy nie byli ludźmi Sanhedrynu, czyli ludźmi, którzy oskarżają i policzkują Jezusa, a w konsekwencji chcą Go zabić. Następnie w bardzo uroczystej modlitwie wstawienniczej Kościół poleca Bogu siebie i cały świat, wyrażając w ten sposób pragnienie samego Chrystusa: aby wszyscy byli zbawieni. Szczególnie przejmujące są modlitwy o jedność chrześcijan, prośba za niewierzących i za Żydów.

Centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej była adoracja Krzyża. Zasłonięty fioletowym suknem Krzyż został wniesiony przed ołtarz. Celebrans stopniowo odsłaniał ramiona Krzyża i śpiewał trzykrotnie: „Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata„, na co wierni odpowiadali: „Pójdźmy z pokłonem„. Po liturgii Krzyż został w widocznym i dostępnym miejscu, tak by każdy wierny mógł go adorować. Jest on aż do Wigilii Paschalnej najważniejszym punktem w kościele. Przyklęka się przed nim, tak, jak normalnie przyklęka się przed Najświętszym Sakramentem. Po adoracji Krzyża z ciemnicy przyniesiono Najświętszy Sakrament i została udzielona Komunia.

Ostatnią częścią liturgii Wielkiego Piątku była procesja do Grobu Pańskiego. Na specjalnym tronie wystawiono Najświętszy Sakrament w monstrancji okrytej białym przejrzystym welonem – symbolem całunu, w który owinięto ciało zmarłego Chrystusa. Cały wystrój grobu ma kierować uwagę na Ciało Pańskie. Adoracja potrwała do godz. 22.00.

W Wielki Piątek o godz. 15.00 zostało odprawione nabożeństwo Drogi Krzyżowej, gdyż właśnie około tej godziny wedle przekazu Ewangelii Jezus zmarł na Krzyżu.

Wielki Piątek i Wielka Sobota to jedyny czas w ciągu roku, kiedy Kościół nie sprawuje Mszy św.

>>> Galeria zdjęć z Wielkiego Piątku <<<

2 thoughts on “Nie bądźmy ludźmi Sanhedrynu – Wielki Piątek

  1. Wielki Piątek to czas przejmującej refleksji męki Pańskiej oraz grzesznej natury rodzaju ludzkiego.Tegoroczna liturgia wspaniale celebrowana przez księdza Mirosława sprawiła, że z zapartym tchem chłonęłam każde słowo i gest, nie kryjąc wzruszenia ,że aż łzy same napływały do oczu:) Dziękuję bardzo, że mogłam przez moment poczuć atmosferę tamtych zdarzeń i jako pielgrzym na tej ziemi rozważać niepojętą miłość Bożą:)

Dodaj komentarz

Top