Jesteś tutaj
Strona Główna > Aktualności > Święty Józef – wzór do naśladowania

Święty Józef – wzór do naśladowania

Kościół katolicki obchodzi 19 marca, uroczystość św. Józefa, opiekuna Jezusa. Jest on patronem Kościoła oraz licznych stowarzyszeń i zgromadzeń zakonnych noszących jego imię.

Św. Józef pochodził z rodu króla Dawida. Betlejem było miastem jego pochodzenia. Mieszkał w Nazarecie w Galilei. Był cieślą. W tamtych czasach określenie to oznaczało również rzemieślnika wytwarzającego sprzęt domowy. W Nazarecie poznał i poślubił Maryję. Jeszcze przed wspólnym zamieszkaniem Maryja stała się brzemienna i dlatego Józef, w zgodzie z prawem żydowskim, zamierzał ją po kryjomu opuścić. Wtedy we śnie ukazał mu się anioł, wyjaśniając cudowny charakter poczęcia Jezusa.

Tradycja mówi, że Józef, opiekun Świętej Rodziny, uczył ciesielskiego rzemiosła Jezusa. Gdy Jezus miał lat 12, rodzina udała się na pielgrzymkę do Jerozolimy. Wzmianka o tej pielgrzymce jest ostatnią wiadomością w Ewangeliach o Józefie. Być może jednak, powodowany skromnością, pozostawał na dalszym planie i dlatego nie znalazł zainteresowania w przekazach tradycji. Ewangeliści nie przekazali nam żadnego słowa św. Józefa.

Wieczornej Mszy świętej przewodniczył ks. Józef Bernaś – dzisiejszy solenizant. Homilię wygłosił ks. Daniel Szymanik, który zwrócił uwagę na to, że św. Józef jest wzorem do naśladowania dla współczesnych mężczyzn. Po Mszy św. pan Zdzisław Pantal w imieniu Rady Parafialnej złożył życzenia dzisiejszemu solenizantowi.

Dodaj komentarz

Top