Jesteś tutaj
Strona Główna > Aktualności > Świętowanie z biskupem Markiem Mendykiem

Świętowanie z biskupem Markiem Mendykiem

Przybywając z pasterską wizytą do parafii Św. Brata Alberta Chmielowskiego w Świebodzicach, bp Marek Mendyk nie tylko udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania, ale również poświęcił nowe stacje drogi krzyżowej i organy.

Okazją do świętowania, które miało miejsce 19 czerwca, była również 3. rocznica konsekracji kościoła i 27. rocznica erygowania parafii.

Ćwierć wieku

Goszczącego po raz pierwszy w świebodzickiej parafii biskupa, w imieniu wiernych powitał Zdzisław Pantal, który podkreślił, że dzięki Bożemu błogosławieństwu i miłości lokalnej społeczności do Kościoła, od ponad 25 lat budowana jest parafialna świątynia. – Należy wspomnieć także o kapłanach, którzy tworzyli i tworzą tę wspólnotę. Zmarły przed dekadą pierwszy proboszcz i budowniczy ks. kan. Zenon Kowalski oraz obecny proboszcz ks. kan. Daniel Szymanik, wyjątkowy ksiądz, który nie boi się trudnych wyzwań, jakie niosą współczesne czasy. To kapłan, który nie tylko umacnia nas słowem Bożym i sakramentami, ale wykorzystując umiejętności organizacyjne i menadżerskie przyczynia się do budowania tego kościoła materialnego – mówił przedstawiciel rady parafialnej.

Nigdy nie jest za późno

W wygłoszonej homilii, biskup świdnicki opowiadając o młodym małżeństwie, które dotknęła śmiertelna choroba jednego z małżonków, zaakcentował prawdę, że nigdy nie jest za późno, żeby powiedzieć drugiemu człowiekowi „ja ciebie naprawdę kocham”. – Te słowa bardzo motywują do życia. To jest także orędzie Jezusa do każdego z nas. On to przyszedł na świat i dał się przybić do krzyża i oddał za każdego z nas życie. Umarł, zmartwychwstał i żyje, bo Cię bardzo kocha, po to abyś był zawsze wolny, miał w sobie pokój, radość i nadzieję. Żebyś się przestał bać – mówił bp Marek Mendyk, dodając, że droga do nieba, jest drogą za Jezusem. Następnie udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży z trzech świebodzickich parafii.

Nietuzinkowa droga

Ks. Daniel Szymanik zwracając się z prośbą do biskupa o poświęcenie nowych organów, jak i kunsztownie wykonanej drogi krzyżowej podkreślił, że to wszystko jest dzięki życzliwym fundatorom i darczyńcom, którzy nie szczędzili swoich ciężko zarobionych pieniędzy na te dzieła.

Dodajmy, że proces tworzenia drogi krzyżowej z tekstami z objawień bł. Anny Katarzyny Emmerich trwał ponad dwa lata. Z końcem ubiegłego roku zamontowano ostatnie dwie brakujące stacje. – Pragnę wyrazić wdzięczność wszystkim ofiarodawcom i fundatorom tej nietuzinkowej drogi krzyżowej. Dziękuję również artystom z Łodzi, spod ręki których wyszło to dzieło, nagrodzone na tegorocznej Międzynarodowej Wystawie Sztuki Sakralnej – Sacroexpo – Kielce 2022 – mówił ks. Szymanik podkreślając, że to dzieło wpisując się w wystrój kościoła pomoże w rozważaniu Męki Pańskiej, tak wspólnotowo jak i indywidualnie.

Dodaj komentarz

Top