Jesteś tutaj
Strona Główna > Polecamy > Prawda o Zmartwychwstaniu – czy są dowody?

Prawda o Zmartwychwstaniu – czy są dowody?

Drogami Wiary i Rozumu

W ramach teologicznego cyklu „Drogami Wiary i Rozumu” w świdnickim Seminarium Duchownym ks. prof. Bogdan Ferdek podjął problematykę istnienia dowodów na zmartwychwstanie Jezusa.

Na zadane pytanie, czy są dowody na zmartwychwstanie Jezusa?, odpowiedź jest następująca.

Nie ma dowodu na zmartwychwstanie Jezusa w ścisłym znaczeniu. Dowodu opartego na regułach logiki lub danych doświadczenia. Taki dowód zmuszałby do przyjęcia zmartwychwstania. Zdanie, Jezus zmartwychwstał, w przypadku dowodu byłoby wypowiedzią nauki, a nie byłoby wypowiedzią wiary.
Wiara w zmartwychwstanie rodzi się tak, jak cała wiara, ze słuchania słowa Bożego. To słuchanie Słowa Bożego domaga się akceptacji woli człowieka. Woli człowieka może pomóc rozum. Może pomóc także nastawienie duszy. Ale ostatecznie to wola podejmuje decyzję wiary. Mogą wolę przekonywać argumenty, które w przeciwieństwie do dowodów, nie wymuszają decyzji woli, lecz czynią dla niej bardziej prawdopodobną tezę o zmartwychwstaniu.

Wiara w zmartwychwstanie rodzi się ze słowa Bożego, które jest adresowane jest do wolnej woli człowieka.

Zachęcamy do obejrzenia całego wykładu, na który przybyły tłumy diecezjan, a wśród nich można było dostrzec przewodniczącego naszej rady parafialnej Pana Zdzisława Pantala.

Dodaj komentarz

Top