Jesteś tutaj
Strona Główna > Aktualności > Podsumowanie wielkopostnych rekolekcji 2023

Podsumowanie wielkopostnych rekolekcji 2023

W dniach 19-21 marca w naszej wspólnocie parafialnej przeżywaliśmy wielkopostne rekolekcje, które poprowadził ks. Arkadiusz Harbar – pracownik Świdnickiej Kurii Biskupiej i Sądu Biskupiego, a także wikariusz par. Ducha św. w Świdnicy.

Tematyka rekolekcji była skupiała się wokół tematów związanych z grzechem, spowiedzią, rodziną, małżeństwem, a także tematami eschatologicznym czyli związanymi z życiem wiecznym. Ks. Arkadiusz podzielił się również swoim doświadczeniem przeżywania wiary, a także posługi duszpasterskiej jaką pełnił zarówno w kraju, jak i za granicą, opierając swoje konferencje na Słowie Bożym i nauce Kościoła.

W pierwszym dniu rekolekcjonista w swoich naukach mówił o tym, iż Jezus nie neguje prawdy o grzechu, który jest i szkodzi człowiekowi, ponieważ oddziela go od miłości Boga, jednakże Pan Jezus, który ukazywał miłość Ojca, nie pozostawia go samego, lecz w Sakramencie spowiedzi, kontynuuje okazywanie mu przebaczenia i miłosierdzia.

W drugim dniu, poruszona została tematyka związana z Sakramentem małżeństwa, domem i rodziną. Rekolekcjonista zwrócił uwagę, i w każdym człowieku jest pragnienie posiadania prawdziwego i szczęśliwego domu, i każdy z nas ma różne doświadczenia wyniesione z domu, a Kościołowi tak bardzo zależy na rodzinie, gdy stanowi ona zdrowy fundament budowy prawdziwej cywilizacji miłości w świecie, opartej na trwałych wartościach Ewangelii.

W ostatni dzień, ks. Arkadiusz poruszył tematy związane ze odejściem człowieka do wieczności, iż życie każdego człowieka w pewnym momencie na ziemi zakończy się. Zachęcał do modlitwy za zmarłych, tłumacząc że ci którzy poprzedzili nas w pielgrzymce do wiecznej ojczyzny nie mogą już sami sobie pomóc, czekają na naszą modlitwę, która jest konkretnym wyrazem naszej pamięci i miłości. Tłumaczył również, kwestię zbawienia, że Pan Bóg nie potępia człowieka, jedynie człowiek sam wybiera piekło jeśli żyje bez Boga, przeciwko Niemu i bez Niego, życzył wszystkim również spotkania w niebie, bo ono jest naszym celem tu na ziemi i powołaniem.

Dodaj komentarz

Top