Jesteś tutaj
Strona Główna > Aktualności > Pielgrzymi ze Świebodzic dotarli na Jasną Górę

Pielgrzymi ze Świebodzic dotarli na Jasną Górę

14. Piesza Pielgrzymka Diecezji Świdnickiej na Janą Górę,par. św. brata Alberta Świeodzice

14. Piesza Pielgrzymka Świdnicka zameldowała się u stóp Jasnogórskiej Pani w środę 9 sierpnia. Pielgrzymi dotarli na jasnogórski szczyt ok. godz. 7.00 rano.

W tym roku pod hasłem „Totus Tuus” wędrowało 600 osób. Najmłodszy pielgrzym miał 11 miesięcy, najstarszy – 87 lat. Przemierzyli ponad 250 km w ciągu 10 dni. W pielgrzymce udział wzięło 24 księży, 13 kleryków i 7 sióstr zakonnych. Ze Szczytu jasnogórskiego strudzonych pielgrzymów powitał biskup świdnicki Ignacy Dec.

61 pielgrzymów ze Świebodzic, Strzegomia, Jaroszowa, Kudowy Zdroju i okolic pielgrzymowało w grupie nr 5, „czerwonej”, której przewodził ks. Krzysztof Papierz ze Strzegomia, a wspierał go nasz wikariusz ks. Mirosław Benedyk i kleryk 3 roku Paweł Nowotyński z Kudowy. Kameralna grupa, najmniejsza z sześciu pielgrzymujących była bardzo rozmodlona, pokorna i nikt nie narzekał na trudy pielgrzymowania. Warto podkreślić, że w dniu wejścia na Jasną Górę z naszej parafii przybył autokar pielgrzymów duchowych, którzy przez cały czas trwania pielgrzymki spotykając się w kościele parafialnym modlili się za pątników na wieczornych apelach w ramach duchowego uczestnictwa grupy 7.

Podczas wieczornego apelu prowadzonego przez naszą grupę w miejscowości Radoszowice, dzięki inicjatywie brata Zbyszka Janasia, którą podjął i wypromował ks. Krzysztof, grupa stu pielgrzymów oddała się w opiekę Matki Najświętszej przyjmując szkaplerz karmelitański. Przez cały czas trwania pielgrzymki w naszej grupie obecne były relikwie św. Ojca Pio i Św. Brata Alberta Chmielowskiego. Pielgrzymka świdnicka odbywała się pod hasłem: „Totus Tuus” i była próbą uczenia się od św. papieża Jana Pawła II całkowitego zawierzenia Bogu przez Maryję.

Trzeba podkreślić, że na różnych etapach trwania naszej pielgrzymki „grupę 5” odwiedzili: ks. proboszcz Daniel Szymanik, ks. prał. Marek Babuśka, ks. dziekan Józef Siemasz, Pan Burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz i Pan Burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta, którzy karmili nas do syta, przywożąc strawę dla pielgrzymów.

Główny przewodnik starszy Pielgrzymki ks. Romuald Brudnowski w wywiadzie dla mediów powiedział: – Jeszcze nigdy nie było tak radośnie, tak spokojnie, najmniejszego zgrzytu, najmniejszego konfliktu, ta pielgrzymka jest rozmodlona. Pamiętam czasy, kiedy nasza pielgrzymka była dwa razy większa. W roku 2006 szło nas 1350, dzisiaj tylko 600. Nie wiadomo, czy się martwić, czy nie martwić, bo czuje się inne zaangażowanie i inny poziom głębi. Jest coś bardzo zauważalne w tym roku – mnóstwo dzieci, tego jeszcze na naszej pielgrzymce nie było. I takich maluchów, które się modlą biegając podczas Mszy św., i kiedy przechodziłem koło pomnika Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, to jakbym słyszał w głębi duszy Jego słowa: idzie nowych ludzi plemię.

Po przybyciu pielgrzymi udali się do Kaplicy Matki Bożej, gdzie uczestniczyli we Mszy św. pod przewodnictwem bpa Ignacego Deca, który w homilii mówił:- Jesteśmy w domu Matki, w tej szczególnej świątyni naszej ojczyzny, naszego narodu to, co było przedmiotem pragnień, to, co było zapowiadane na szlaku pielgrzymim w ciągu kilkunastu dni, staje się w tej chwili rzeczywistością. Jesteśmy przy osiągniętym celu. Możemy własnymi oczyma spoglądać w oczy naszej Matki i wierzymy, odczuwamy to, że Maryja z tego obrazu świętego spogląda na nas swoimi oczyma wrażliwymi, miłującymi i cieszy się każdą i każdym z nas.

Wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji i wsparcia pielgrzymów z grupy 5 swoimi modlitwami i ofiarami serdecznie dziękujemy staropolskim Bóg zapłać.

Ciekawe linki:

Oficjalna strona XIV Pieszej Pielgrzymki Diecezji Świdnickiej na Jasną Górę

Relacja audio z pielgrzymki w Radiu Rodzina

Tablica na Facebooku Pielgrzymki Świdnickiej

Dodaj komentarz

Top