Jesteś tutaj
Strona Główna > Aktualności > Święto Ofiarowania Pańskiego – Matki Bożej Gromnicznej

Święto Ofiarowania Pańskiego – Matki Bożej Gromnicznej

Ofiarowanie Pańskie, Parafia Św. Brata Alberta w Świebodzicach

Czterdziestego dnia po Bożym Narodzeniu: 2 lutego obchodzimy święto Ofiarowania Pańskiego, zwane popularnie świętem Matki Bożej Gromnicznej.

Jest to pamiątka ofiarowania Pana Jezusa w świątyni jerozolimskiej i dokonania przez Matkę Bożą obrzędu oczyszczenia.
Zgodnie z Prawem Mojżeszowym rodzice musieli poświęcić każdego pierworodnego chłopca Panu („Każde pierworodne dziecko płci męskiej będzie poświęcone Panu” Łk 2, 23 por. Kpł 5, 7 i 12, 6). Był to symboliczny gest poświęcenia Bogu pierwszego potomstwa.

Ofiarowanie Pańskie zwane jest także świętem MB Gromnicznej. Związane jest to z poświęcaniem w tym dniu świec; gromnic, nazywanych tak, gdyż miały one ochraniać domostwa i ich mieszkańców od gromów w czasie burz. W tym celu w czasie nawałnic świece zapalano i stawiano w oknach, modląc się do Maryi. Gromnice wkładano także w dłonie umierających, by światło świecy prowadziło duszę konającego do Chrystusa.

Obecnie święto Ofiarowania Pańskiego kończy w Polsce czas śpiewania kolęd, wystawiania stajenek i ubierania choinek, mimo, iż okres Bożego Narodzenia zakończył się już po Święcie Chrztu Pańskiego. Jest to związane z silną tradycją śpiewania kolęd w naszym kraju; a na ten wyjątek zgodziła się Stolica Apostolska.

W naszym kościele parafialnym wieczornej Eucharystii przewodniczył ks. proboszcz, który na początku poświęcił przyniesione przez wiernych  zapalone świece, symbol światłości świata, czyli Jezusa Chrystusa. W ramach homilii został odczytany List pasterski Episkopatu Polski na Dzień Życia Konsekrowanego zatytułowany „Osoby konsekrowane świadkami miłosierdzia„.

Dodaj komentarz

Top