Jesteś tutaj
Strona Główna > Aktualności > Obchody Triduum Paschalnego 2021 – Program

Obchody Triduum Paschalnego 2021 – Program

Od Wielkiego Czwartku, który w tym roku przypada 1 kwietnia, Kościół rozpoczyna uroczyste obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego będzie wspominać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W Wielki Czwartek liturgia uobecnia Ostatnią Wieczerzę, ustanowienie przez Jezusa Eucharystii oraz kapłaństwa służebnego.

 

WIELKI CZWARTEK

Msza św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek jest pamiątką ustanowienia sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa. Rozpoczyna się czas Triduum Paschalnego.

 

 • Msza św. o godz. 1800
 • Adoracja Najśw. Sakramentu po liturgii do godz. 2100

Prosimy o zachowanie limitów uczestników adoracji

Zgodnie z zaleceniami w tym roku nie przygotowuje się ozdobnej kaplicy adoracji. Najświętszy Sakrament będzie przechowywany w tabernakulum.

Wystrój kaplicy adoracji nawiązuje do wdzięczności za dar ustanowienia sakramentu Eucharystii. W czasie adoracji nie rozważamy Męki Pańskiej. Będziemy to czynić dopiero w Wielki Piątek.

WIELKI PIĄTEK

Wielki Piątek upamiętnia mękę i śmierć Pana Jezusa. W tym dniu obowiązuje post ścisły. Tego dnia na znak żałoby nie sprawuje się na całym świecie Mszy św., a Liturgię Wielkiego Piątku. Za uczestnictwo w Adoracji Krzyża można uzyskać odpust zupełny. Ofiary pieniężne składane u Bożego Grobu przeznaczone są na utrzymanie kościołów w Ziemi Świętej. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Bożego Grobu.

 • 800 – Wystawienie Najśw. Sakramentu (do wieczornej liturgii)
 • 1500 – Droga Krzyżowa i Koronka do Bożego Miłosierdzia (początek nowenny przed świętem Miłosierdzia Bożego)
 • Codziennie Koronka do Miłosierdzia Bożego o 1500 z wyjątkiem Niedzieli Zmartwychwstania i Poniedziałku Wielkanocnego.
 • 1800 – Liturgia Wielkiego Piątku
 • Adoracja Najśw. Sakramentu przy Bożym Grobie do godz. 2200 (rozważanie Męki Pańskiej)

Zakazuje się adoracji krzyża przez ucałowanie i dotykanie

Prosimy o zachowanie limitów uczestników adoracji

Zachęcamy do adoracji indywidualnej, z zachowaniem obowiązujących przepisów

WIELKA SOBOTA

Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym, kiedy przyjdziemy święcić pokarmy. Obowiązuje nadal cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Uczestnictwo w święceniu pokarmów nie zwalnia z obowiązku uczestnictwa w Liturgii Wigilii Paschalnej wieczorem. Jest to najbogatsza liturgia i w czasie jej trwania zaśpiewamy radosne Alleluja.

 • 800 – 1915 – Wystawienie Najśw. Sakramentu

 

Prosimy o zachowanie limitów uczestników adoracji

 

 • Święcenie Pokarmów na stół Wielkanocny ze względów epidemiologicznych odbędzie się na zewnątrz kościoła, na placu przy wiacie obok Domu Parafialnego. To nam pozwoli na zachowanie dystansu i bezpieczną modlitwę.

Godziny święcenia pokarmów: 1000, 1200, 1300

 • Codziennie Koronka do Miłosierdzia Bożego o 1500 (drugi dzień nowenny) z wyjątkiem Niedzieli Zmartwychwstania i Poniedziałku Wielkanocnego. Nowenna będzie trwać do niedzieli Miłosierdzia Bożego (28 kwietnia).
 • 2000 – Liturgia Wigilii Paschalnej
 • Liturgią Wigilii Paschalnej rozpoczynamy okres świętowania Wielkiej Nocy. Po liturgii nie ma adoracji Chrystusa w Grobie, ponieważ zmartwychwstał.

Niedziela Zmartwychwstania

 • 600 – Rezurekcja (bez wspólnej procesji)
 • Nie ma Mszy św. o godz. 800
 • Pozostałe Msze św. w porządku niedzielnym: 930, 1045, 1200, 1800

Poniedziałek Wielkanocny

 • Msze św. w porządku niedzielnym: 800, 930, 1045, 1200, 1800

Dodaj komentarz

Top