Od Wielkiego Czwartku, który w tym roku przypada 1 kwietnia, Kościół rozpoczyna uroczyste obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego będzie wspominać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W Wielki Czwartek liturgia uobecnia Ostatnią Wieczerzę, ustanowienie przez Jezusa Eucharystii oraz kapłaństwa służebnego.
WIELKI CZWARTEK
Msza św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek jest pamiątką ustanowienia sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa. Rozpoczyna się czas Triduum Paschalnego.
- Msza św. o godz. 1800
- Adoracja Najśw. Sakramentu po liturgii do godz. 2100
Prosimy o zachowanie limitów uczestników adoracji
Zgodnie z zaleceniami w tym roku nie przygotowuje się ozdobnej kaplicy adoracji. Najświętszy Sakrament będzie przechowywany w tabernakulum.
Wystrój kaplicy adoracji nawiązuje do wdzięczności za dar ustanowienia sakramentu Eucharystii. W czasie adoracji nie rozważamy Męki Pańskiej. Będziemy to czynić dopiero w Wielki Piątek.
WIELKI PIĄTEK
Wielki Piątek upamiętnia mękę i śmierć Pana Jezusa. W tym dniu obowiązuje post ścisły. Tego dnia na znak żałoby nie sprawuje się na całym świecie Mszy św., a Liturgię Wielkiego Piątku. Za uczestnictwo w Adoracji Krzyża można uzyskać odpust zupełny. Ofiary pieniężne składane u Bożego Grobu przeznaczone są na utrzymanie kościołów w Ziemi Świętej. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Bożego Grobu.
- 800 – Wystawienie Najśw. Sakramentu (do wieczornej liturgii)
- 1500 – Droga Krzyżowa i Koronka do Bożego Miłosierdzia (początek nowenny przed świętem Miłosierdzia Bożego)
- Codziennie Koronka do Miłosierdzia Bożego o 1500 z wyjątkiem Niedzieli Zmartwychwstania i Poniedziałku Wielkanocnego.
- 1800 – Liturgia Wielkiego Piątku
- Adoracja Najśw. Sakramentu przy Bożym Grobie do godz. 2200 (rozważanie Męki Pańskiej)
Zakazuje się adoracji krzyża przez ucałowanie i dotykanie
Prosimy o zachowanie limitów uczestników adoracji
Zachęcamy do adoracji indywidualnej, z zachowaniem obowiązujących przepisów
WIELKA SOBOTA
Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym, kiedy przyjdziemy święcić pokarmy. Obowiązuje nadal cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Uczestnictwo w święceniu pokarmów nie zwalnia z obowiązku uczestnictwa w Liturgii Wigilii Paschalnej wieczorem. Jest to najbogatsza liturgia i w czasie jej trwania zaśpiewamy radosne Alleluja.
- 800 – 1915 – Wystawienie Najśw. Sakramentu
Prosimy o zachowanie limitów uczestników adoracji
- Święcenie Pokarmów na stół Wielkanocny ze względów epidemiologicznych odbędzie się na zewnątrz kościoła, na placu przy wiacie obok Domu Parafialnego. To nam pozwoli na zachowanie dystansu i bezpieczną modlitwę.
Godziny święcenia pokarmów: 1000, 1200, 1300
- Codziennie Koronka do Miłosierdzia Bożego o 1500 (drugi dzień nowenny) z wyjątkiem Niedzieli Zmartwychwstania i Poniedziałku Wielkanocnego. Nowenna będzie trwać do niedzieli Miłosierdzia Bożego (28 kwietnia).
- 2000 – Liturgia Wigilii Paschalnej
- Liturgią Wigilii Paschalnej rozpoczynamy okres świętowania Wielkiej Nocy. Po liturgii nie ma adoracji Chrystusa w Grobie, ponieważ zmartwychwstał.
Niedziela Zmartwychwstania
- 600 – Rezurekcja (bez wspólnej procesji)
- Nie ma Mszy św. o godz. 800
- Pozostałe Msze św. w porządku niedzielnym: 930, 1045, 1200, 1800
Poniedziałek Wielkanocny
- Msze św. w porządku niedzielnym: 800, 930, 1045, 1200, 1800