Jesteś tutaj
Strona Główna > Aktualności > Obchody Triduum Paschalnego 2018

Obchody Triduum Paschalnego 2018

Triduum Paschalne to najważniejszy okres liturgiczny w religii chrześcijańskiej. Obchodzi się je w czasie Wielkiego Tygodnia. Triduum Paschalne zaczyna się od Mszy Wieczerzy Pańskiej odprawianej w Wielki Czwartek i trwa do wieczornej mszy w Niedzielę Zmartwychwstania.


WIELKI CZWARTEK

Msza święta w Wielki Czwartek jest pamiątką ustanowienia sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa. Rozpoczyna się czas Triduum Paschalnego.

1800Msza święta Wieczerzy Pańskiej
♦ Adoracja Najświętszego Sakramentu po liturgii do godz. 2200

Wystrój kaplicy adoracji nawiązuje do wdzięczności za dar ustanowienia sakramentu Eucharystii. W czasie adoracji nie rozważamy Męki Pańskiej. Będziemy to czynić dopiero w Wielki Piątek.


WIELKI PIĄTEK

Wielki Piątek upamiętnia mękę i śmierć Pana Jezusa. W tym dniu obowiązuje post ścisły. Tego dnia na znak żałoby nie sprawuje się na całym świecie Mszy św., a Liturgię Wielkiego Piątku. Za uczestnictwo w Adoracji Krzyża można uzyskać odpust zupełny. Ofiary pieniężne składane u Bożego Grobu przeznaczone są na utrzymanie kościołów w Ziemi Świętej. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Bożego Grobu.

♦ 800 – Wystawienie Najświętszego Sakramentu (do wieczornej liturgii)
♦ 900 – Odwiedziny chorych zgłaszanych tylko na święta.
♦ 1500 – Droga Krzyżowa i koronka do Bożego Miłosierdzia (początek nowenny przed świętem Miłosierdzia Bożego). Codziennie Koronka do Miłosierdzia Bożego o 1500 z wyjątkiem Niedzieli Zmartwychwstania i Poniedziałku Wielkanocnego. W tych dniach świątecznych koronka po Mszach o 1200.
♦ 1800 – Liturgia Wielkiego Piątku
♦ Adoracja Najświętszego Sakramentu przy Bożym Grobie do godz. 2200 (rozważanie Męki Pańskiej)


WIELKA SOBOTA

Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym, kiedy przyjdziemy święcić pokarmy. Obowiązuje nadal cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Uczestnictwo w święceniu pokarmów nie zwalnia z obowiązku uczestnictwa w Liturgii Wigilii Paschalnej wieczorem. Jest to najbogatsza liturgia i w czasie jej trwania zaśpiewamy radosne Alleluja.

800 – 1915 – Wystawienie Najświętszego Sakramentu
Święcenie Pokarmów na stół Wielkanocny: 900, 1000, 1100, 1200, 1300
♦ Codziennie Koronka do Miłosierdzia Bożego o 1500
(drugi dzień nowenny) z wyjątkiem Niedzieli Zmartwychwstania i Poniedziałku Wielkanocnego. W tych dniach świątecznych koronka po Mszach o 1200. Nowenna będzie trwać do niedzieli Miłosierdzia Bożego (8 kwietnia).
2000 – Liturgia Wigilii Paschalnej

Gromadzimy się przed wejściem głównym na placu kościelnym. Proszę przynieść ze sobą paschaliki Caritas lub inne świece.Liturgią Wigilii Paschalnej rozpoczynamy okres świętowania Wielkiej Nocy. Po liturgii nie ma adoracji Chrystusa w Grobie, ponieważ zmartwychwstał.


NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA

600 – Rezurekcja
Nie ma Mszy św. o godz. 800
♦  Pozostałe Msze św. w porządku niedzielnym: 930, 1045, 1200, 1800


PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY

Msze św. w porządku niedzielnym: 800, 930, 1045, 1200, 1800

Dodaj komentarz

Top