Jesteś tutaj
Strona Główna > Aktualności > Liturgia Wielkiego Piątku 2023

Liturgia Wielkiego Piątku 2023

W najsmutniejszy dzień w całym roku liturgicznym pochylaliśmy się nad misterium naszego odkupienia, które dokonało się przez krzyżową mękę i śmierć Pana Jezusa.

Tego dnia w kościołach nie odprawia się mszy świętych. Kapłani sprawują liturgię słowa w czerwonych szatach, odczytując wiernym fragmenty Pisma poświęcone Mesjaszowi z Księgi Izajasza oraz zbawieniu z Listu do Hebrajczyków. Czytany jest również fragment Ewangelii Św. Jana, który jest opisem męki Chrystusa.

Wierni podczas nabożeństwa adorują drzewo krzyża. Księża, a następnie wszyscy wierni podchodzą do krzyża, przyklękają i symbolicznie go całują. Wyrażają w ten sposób osobiste przyjęcie odkupienia. Po adoracji krzyża wierni przyjmują komunię świętą. Następnie Najświętszy Sakrament w procesji przenoszony jest do symbolicznego grobu. We wszystkich kościołach w nawach bocznych tworzone są Groby Pańskie, w przygotowaniach których biorą udział wierni. Tradycyjnie przy grobie pełnią straż chętni parafianie. Wielki Piątek jest dniem żałoby, a zatem również dniem postu. W naszym kościele wieczornej liturgii przewodniczył ks. Proboszcz, który również wygłosił kazanie, zwracając uwagę na ważną rolę jaką odrywa krzyż w życiu społecznym, narodowym i w życiu każdego z nas.

 

Dodaj komentarz

Top