Strona Główna > Aktualności > Grecja 2024. Pielgrzymi z Parafii św. Brata Alberta na Szlaku Wiary

Grecja 2024. Pielgrzymi z Parafii św. Brata Alberta na Szlaku Wiary

Tegoroczne lato przyniosło wyjątkową duchową przygodę dla wiernych z naszej parafii.

W dniach 12-25 lipca, grupa pielgrzymów, pod duchowym przewodnictwem ks. Damiana Kowalskiego, wikariusza tejże parafii, oraz ks. kan. Grzegorza Ławniczaka z parafii Ducha Świętego w Świdnicy, udała się na dwunastodniową pielgrzymko-wczasy po malowniczych zakątkach Grecji i nie tylko.

Duchowe przygotowania i start w podróż

Zanim pielgrzymi wyruszyli na swoją duchowo-turystyczną odyseję, w parafii odprawiono Mszę świętą, podczas której ks. Damian skierował do uczestników słowa wsparcia i zachęty. Senior parafii, ks. kan. Józef Bernaś, udzielił pielgrzymom błogosławieństwa na czas podróży, co wzbudziło w sercach uczestników poczucie wspólnoty i gotowość do przeżycia głębokiej duchowej przygody.

Podróż rozpoczęła się w godzinach wieczornych 12 lipca, a pierwszym przystankiem był Belgrad. Mimo upalnego dnia, pielgrzymi z entuzjazmem zwiedzili stolicę Serbii, gdzie przy pomocy lokalnego przewodnika, pana Milana, poznali historię miasta oraz odwiedzili imponującą Cerkiew św. Sawy. Nocleg w Sofii, stolicy Bułgarii, zakończył pełen wrażeń dzień, gdzie uczestnicy zebrali się w hotelowym pokoju na kameralną Mszę Świętą, przypominającą czasy pierwotnego Kościoła.

W Grecji – śladami świętego Pawła

Kolejne dni pielgrzymi spędzili w Grecji, podążając śladami apostoła Pawła. Trasa prowadziła przez miejsca, które były kluczowe dla rozwoju chrześcijaństwa w Europie. Jednym z nich była Filippia, gdzie św. Paweł udzielił pierwszego chrztu na kontynencie. Ta duchowa podróż wypełniona była również chwilami odpoczynku na plażach Kawali oraz zwiedzaniem historycznych zakątków Grecji, takich jak Meteory, Termopile, Ateny czy Korynt.

Nie zabrakło także okazji do kontemplacji nad historią i kulturą Grecji. Pielgrzymi odwiedzili m.in. majestatyczne klasztory w Meteorach, wzgórze Areopag w Atenach, gdzie apostoł Paweł wygłosił kazanie o wszechmogącym Bogu oraz starożytny teatr w Epidauros, uznawany za jeden z najwspanialszych tego typu obiektów w starożytności.

Duchowa kontemplacja i powrót do rzeczywistości

Ostatnie dni pielgrzymki to podróż przez Włochy, gdzie pielgrzymi odwiedzili Bari, miejsce kultu św. Mikołaja oraz Lanciano, gdzie znajduje się sanktuarium Cudu Eucharystycznego. Każde z tych miejsc było dla pielgrzymów kolejnym etapem duchowego umocnienia i pogłębienia wiary.

W Bolonii przed rozpoczęciem drogi powrotnej, pielgrzymi uczestniczyli we Mszy Świętej w Bazylice św. Petroniusza, co było symbolicznym zwieńczeniem całej podróży. Po kilkunastu dniach pełnych duchowych uniesień, historycznych odkryć i pięknych krajobrazów, pielgrzymi wrócili do Polski, niosąc ze sobą nie tylko wspomnienia, ale także głębsze zrozumienie duchowej spuścizny, którą niesie ze sobą chrześcijaństwo.

Podsumowanie

Pielgrzymko-wczasy z parafii św. Brata Alberta Chmielowskiego były nie tylko podróżą w przestrzeni, ale i głęboką podróżą duchową. Uczestnicy mogli doświadczyć bliskości Boga, podążając śladami świętego Pawła, oraz cieszyć się pięknem świata stworzonego, odpoczywając nad brzegiem greckiego morza. Wspomnienia z tej podróży z pewnością będą żywe w sercach uczestników przez długi czas, przypominając o wartości pielgrzymowania, które łączy w sobie modlitwę, refleksję i odkrywanie historii naszej wiary.