Jesteś tutaj
Strona Główna > Aktualności > Bóg nie wyjechał z Ukrainy

Bóg nie wyjechał z Ukrainy

13 listopada (niedziela)

Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym

Pomagamy katolikom na Ukrainie

Pilnie potrzebna jest POMOC NA MIEJSCU

Jeszcze nigdy w najnowszej historii wojna nie była tak blisko nas. Kiedy w lutym i marcu zobaczyliśmy miliony matek z dziećmi, starców, obładowanych torbami z tym, co udało się im w pośpiechu zabrać – nasze serca pękły. To nie był kolejny wojenny film, komputerowa gra czy wspomnienia prababci. Za naszą wschodnią granicą rozpętało się piekło, które wydaje się nie mieć końca. Zbrodnicza napaść Rosji na Ukrainę zrujnowała życie jej mieszkańców.

Od początku tej wojny Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie dociera z pomocą na wschód. Hojne serca darczyńców pozwoliły ulżyć tysiącom potrzebujących a także pomóc w odbudowie kraju. Przekazana w pierwszych miesiącach pomoc to 1,3 miliona euro, a do końca roku ta suma wzrośnie o kolejne 3,27 miliona.

Staramy się pomagać zwłaszcza osobom, które pozostały na Ukrainie. W wielu miejscach to właśnie kościoły czy cerkwie stały się lokalnymi centrami pomocy. – W Kijowie udało nam się porozmawiać z bratem Błażejem, na co dzień pracującym w Sanktuarium św. o. Pio. Wyjaśnił nam, że kiedy krajem wstrząsnęła wojna, wierni szukali pomocy u księży i sióstr. Dolny kościół stał się dla nich schronem, noclegownią, stołówką i szpitalem. Miejscowi duszpasterze otoczyli opieką 120 osób, głównie kobiety i dzieci. Potrzebujący otrzymywali żywność i pomoc medyczną. Tak dzieje się w każdym kraju wojny – relacjonuje ks. Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej PKWP.

Dima jest dzielny, bo wierzy, że jego tato wróci do domu; że uda się im razem odbudować kraj po zniszczeniach wojny. Nie wiemy kiedy to nastąpi. Nie mamy wpływu na decyzje polityków i międzynarodowy układ sił. Jedyne co możemy, to dać Dimie i milionom ukraińskich dzieci szansę na kontynuowanie nauki, aby ta bezsensowna wojna nie przekreśliła ich przyszłości. Twoje wsparcie dotrze do najbardziej potrzebujących, pozwoli uleczyć tęsknotę za pokojem i normalnym życiem.

Dodaj komentarz

Top