Home > Budowa Kościoła > Rok 2016
  • 8 stycznia rozpoczęto montaż nowego witraża w nawie głównej kościoła. Przedstawia on postać św. Mateusza apostoła i ewangelisty. Dzięki ofiarodawcy nasza świątynia wzbogaca się o kolejny witraż, który swoim stylem nawiązuje do największego okna witrażowego, umieszczonego w zeszłym roku w prezbiterium.

• 19 stycznia 2016 r. pojechaliśmy z ekipą budowlaną do Niemiec (Dolna Saksonia – nad morzem północnym), aby jeszcze raz odwiedzić naszych przyjaciół i niestety likwidowany kościół, z którego w zeszłym roku przywieźliśmy organy piszczałkowe i elementy wyposażenia wnętrza kościoła. Tym razem naszym zadaniem było wymontowanie witraży z okien i przywiezienie ich do Polski. Przy okazji zdemontowano stalowy krzyż, który wieńczył dach wieży oraz stalowego koguta (symbol łączności z papieżem – dla odróżnienia od kościołów protestanckich). Wprawdzie wspomniane szkło witrażowe nie pasuje do naszych okien i witraży, ale chcemy z czasem odzyskane szkło wykorzystać do zamontowania na zapleczu kościoła, gdzie okien nie brakuje. Natomiast odzyskany krzyż zwieńczy w przyszłości dach hełmu wieży i będzie to najwyższy punkt bryły kościoła.

A tak wyglądał demontaż okien witrażowych. Przyznam, że było to traumatyczne przeżycie.

• 26 stycznia 2016 r. rozpoczęto prace w zakrystii ministranckiej. Przy okazji dobudowywania bocznej ściany w prezbiterium postanowiliśmy zrobić strop nad zakrystią, a uzyskane pomieszczenie na piętrze w przyszłości chcemy wykorzystać na przechowywanie dekoracji, które są używane w świątyni przez cały rok.

• Prace pod koniec stycznia były przede wszystkim ukierunkowane na dobudowaniu bocznych ścian w prezbiterium. Cząstkowe efekty już widać na zdjęciach.

• Na początku lutego po raz kolejny zajrzałem nieśmiało do naszego witrażysty. Zrobiłem kilka zdjęć z tzw. „biodra” i szybko uciekłem, żeby nie przeszkadzać w pracy. To będzie następny witraż do nawy głównej.

• luty 2016 r.