Strona Główna > Budowa Kościoła > Rok 2016
  • 8 stycznia rozpoczęto montaż nowego witraża w nawie głównej kościoła. Przedstawia on postać św. Mateusza apostoła i ewangelisty. Dzięki ofiarodawcy nasza świątynia wzbogaca się o kolejny witraż, który swoim stylem nawiązuje do największego okna witrażowego, umieszczonego w zeszłym roku w prezbiterium.

• 19 stycznia 2016 r. pojechaliśmy z ekipą budowlaną do Niemiec (Dolna Saksonia – nad morzem północnym), aby jeszcze raz odwiedzić naszych przyjaciół i niestety likwidowany kościół, z którego w zeszłym roku przywieźliśmy organy piszczałkowe i elementy wyposażenia wnętrza kościoła. Tym razem naszym zadaniem było wymontowanie witraży z okien i przywiezienie ich do Polski. Przy okazji zdemontowano stalowy krzyż, który wieńczył dach wieży oraz stalowego koguta (symbol łączności z papieżem – dla odróżnienia od kościołów protestanckich). Wprawdzie wspomniane szkło witrażowe nie pasuje do naszych okien i witraży, ale chcemy z czasem odzyskane szkło wykorzystać do zamontowania na zapleczu kościoła, gdzie okien nie brakuje. Natomiast odzyskany krzyż zwieńczy w przyszłości dach hełmu wieży i będzie to najwyższy punkt bryły kościoła.

A tak wyglądał demontaż okien witrażowych. Przyznam, że było to traumatyczne przeżycie.

• 26 stycznia 2016 r. rozpoczęto prace w zakrystii ministranckiej. Przy okazji dobudowywania bocznej ściany w prezbiterium postanowiliśmy zrobić strop nad zakrystią, a uzyskane pomieszczenie na piętrze w przyszłości chcemy wykorzystać na przechowywanie dekoracji, które są używane w świątyni przez cały rok.

• Prace pod koniec stycznia były przede wszystkim ukierunkowane na dobudowaniu bocznych ścian w prezbiterium. Cząstkowe efekty już widać na zdjęciach.

• Na początku lutego po raz kolejny zajrzałem nieśmiało do naszego witrażysty. Zrobiłem kilka zdjęć z tzw. „biodra” i szybko uciekłem, żeby nie przeszkadzać w pracy. To będzie następny witraż do nawy głównej.

• marzec 2016 r.
    W tym miesiącu zamontowano nowy wyświetlacz LED służący do wyświetlania tekstów pieśni oraz intencji mszalnych. Narazie jest to wersja testowa. Jeżeli się sprawdzi w naszych warunkach wówczas założymy go na stałe.

• marzec 2016 r.

Doczekaliśmy się kolejnej fundacji witraża. W tej chwili dobiegają końca prace przy witrażu św. Łukasza Ewangelisty.

• kwiecień 2016 r.

W kościele i na jego zapleczu doskwierał nam do tej pory permanentny przeciąg i ziąb. Przyczyną tego stanu rzeczy był brak okien w otworach okiennych na wieży kościelnej oraz na strychowej części zaplecza. Nareszcie zamontowaliśmy nowe okna. Już nie będzie dzikich gołębi i ptasich gniazd w kościele.

• maj 2016 r.

Ufundowano do naszego kościoła kolejny witraż. Przedstawia on postać św. Jana Pawła II i będzie to jeden z czterech największych witraży w nawach bocznych świątyni.

• maj 2016 r.

W ostatnich dniach kwietnia rozpoczęto prace przy budowie bocznych wejść do podpiwniczonej części kościoła. W przyszłości posłużą nam one do komunikacji, aby można było korzystać z niezależnych wejść do piwnicy. Prace te wykonujemy przy okazji odwodnienia budynku kościoła, które rozpoczniemy niebawem.

• maj 2016 r.

Początek maja, to rozpoczęcie prac przy odwodnieniu kościoła.

• 1 czerwca 2016 r.

Na dzień dziecka sprawiliśmy Panu Jezusowi marmurową płytę na cokół pod tabernakulum. Musieliśmy tymczasowo usunąć tabernakulum, aby można było wykonać zaplanowane prace.

• czerwiec 2016 r.

Na początku czerwca rozpoczęto prace związane z przygotowaniem murowanej części wieży kościelnej do osadzenia na niej hemu. Prace polegały na wzmocnieniu elementów konstrukcyjnych wieży oraz zbrojeniu podciągów i montażu stalowych gniazd, w których osadzona będzie konstrukcja hełmu.

• Poniżej stalowe gniazda, w których osadzona zostanie konstrukcja hełmu wieży. Jeszcze trzeba każdą z nich ręcznie wnieść na szczyt wieży. Niestety tymczasowy drewniany dach na wieży nie pozwala na wciągnięcie tych elementów przy pomocy dźwigu.

Pod koniec czerwca został ufundowany kolejny witraż. Przedstawia on tym razem postać św. s. Faustyny Kowalskiej.

Wrzesień 2016 r.

Miesiące wakacyjne były niezwykle ważnym okresem podczas budowy naszej świątyni. Wtedy rozpoczęliśmy prace mające na celu osadzenie hełmu wieży na kościele. Prace były o tyle trudne, że podzielić je trzeba było na kilka etapów.

Etap I: postawienie rusztowania na wieży wraz z podwieszanym podestem.

Etap II: rozmontowanie części hełmu stojącego na ziemi przy kościele. Ze względów bezpieczeństwa i biorąc pod uwagę bardzo duży ciężar hełmu wykonawca postanowił przetransportować hełm na szczyt w kilku częściach.

Etap III: Złożenie hełmu na szczycie wieży oraz dorobienie ostatniego fragmentu, którego nie można było zamontować na ziemi.

Etap IV: Montaż krzyża na szczycie hełmu

grudzień 2016 r.

Mamy kolejny witraż w nawie głównej kościoła. Od teraz będzie nam towarzyszył św. Jan Ewangelista. Dziękujemy ofiarodawcom za ten dar.