Jesteś tutaj
Strona Główna > Aktualności > Uroczystość Wszystkich Świętych – 1 listopada

Uroczystość Wszystkich Świętych – 1 listopada

Cmentarz Wszyskich Świętych 1 listopada Świebodzice

1 listopada Kościół katolicki świętuje uroczyście znanych i anonimowych, dawnych i współczesnych świętych. W środowe popołudnie na świebodzickich cmentarzach odbyły się Msze św. połączone z nabożeństwami za zmarłych.

O godz. 13.00 na cmentarzu komunalnym przy ul. Wałbrzyskiej Eucharystii za zmarłych kałanów i wiernych spoczywających na tym cmentarzu przewodniczył ks. dziekan Józef Siemasz, a homilię wygłosił ks. proboszcz Daniel Szymanik, który przypominał prawdę o powszechnym powołaniu do świętości. O godz. 15.00 na cmentarzu komunalnym przy ul. Kamiennogórskiej została także sprawowana Msza św. pod przewodnictwem ks. Wiktora Bednarczyka z parafii Św. Piotra i Pawła, którą koncelebrowali nasi kapłani ks. Mirosław Benedyk i ks. Józef Bernaś. Po Mszach św. na obu cmentarzach odbyły się modlitewne procesje do pięciu stacji.

Uroczystość Wszystkich Świętych nie jest – wbrew spotykanym niekiedy opiniom – „Świętem Zmarłych”. 1 listopada Kościół cieszy się z faktu, iż bardzo wielu zmarłych przebywa u Boga w niebie. W odróżnieniu od tej uroczystości, następnego dnia – 2 listopada – wspomina się wszystkich wiernych zmarłych. Jest to dzień modlitwy za tych, którzy w czyśćcu przygotowują się do chwały nieba.

Uroczystość Wszystkich Świętych jest jednym z najbardziej radosnych dni dla chrześcijan. W ciągu roku niemal każdego dnia przypada wspomnienie jednego lub kilku świętych znanych z imienia. Jednak ich liczba jest znacznie większa. Wiele osób doszło do świętości w zupełnym ukryciu. 1 listopada Kościół oddaje chwałę wszystkim świętym, tym oficjalnie uznanym i tym nieznanym z imienia.

Dzień 1 listopada przypomina prawdę o powszechnym powołaniu do świętości. Każdy z wierzących, niezależnie od konkretnej drogi życia: powołania do małżeństwa, do kapłaństwa czy zakonu, do życia w samotności, jest powołany do świętości. Tej pełni człowieczeństwa nie można osiągnąć własnymi siłami. Konieczna jest pomoc łaski Bożej, czyli dar życzliwości Boga. Ponieważ Stwórca powołuje do świętości wszystkich, także każdemu człowiekowi pomaga swą łaską. Teologia wskazuje, iż każdy otrzymał dar zbawienia, bo Jezus Chrystus złożył ofiarę za wszystkich ludzi. Od każdego z nas jednak zależy, w jakim stopniu przyjmiemy od Boga dar świętości.

Uroczystość Wszystkich Świętych zdecydowanie różni się od Dnia Zadusznego (Wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych) przypadającego na 2 listopada. Uroczystość przypadająca na 1 listopada wyraża powszechne powołanie do świętości. Wskazuje na hojność Pana Boga i pogłębia nadzieję, że wszelkie rozstanie nie jest ostateczne, bo wszyscy są zaproszeni do domu Ojca. Razem jednak Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny przypominają prawdę o wspólnocie Kościoła, obejmującej świętych w niebie, pokutujących w czyśćcu i żyjących jeszcze na ziemi. Wśród tych trzech stanów Kościoła dokonuje się, poprzez modlitwę, pamięć czy ofiarę, ciągła wymiana dóbr duchowych. W tej łączności (komunii) wyraża się świętych obcowanie.

Dodaj komentarz

Top