Jesteś tutaj
Strona Główna > Informacje > Święcenie pokarmów na stół wielkanocny

Święcenie pokarmów na stół wielkanocny

Święcenie pokarmów, ALbert Świebodzice

Przygotowując się do najważniejszych świąt kościelnych w Wielką Sobotę o godz. 9.00, 10.00, 11.00, 12.00, 13.00 będziemy mieli możliwość poświęcenia pokarmów w naszej Parafii św. Brata Alberta Chmielowskiego na osiedlu Piastowskim w Świebodzicach.

Zwyczaj święcenia pokarmów sięga aż wczesnego średniowiecza, mając swe korzenie w starożytnym święcie Paschy żydowskiej. Współcześnie do świątyni przynosimy pięknie udekorowane wstążkami, gałązkami i pisankami, wiklinowe, chlebowe czy materiałowe koszyczki, w których znajdują się: jajka – symbol nowego życia, sól, która ma chronić przed zepsuciem, chleb, wędliny, świąteczne ciasta oraz oczywiście symboliczny baranek, który dziś najczęściej jest czekoladowy czy cukrowy.

Współcześnie jednak zwyczaj święcenia pokarmów nabrał znacznie komercyjnego charakteru, a należy pamiętać, że Wielka Sobota to przede wszystkim czas na adorację Chrystusa złożonego w grobie oraz oczekiwanie na obchody Wigilii Paschalnej. Przychodząc do świątyni z koszyczkiem pamiętajmy więc o chwili modlitwy i zadumy przy grobie Pańskim.

Dodaj komentarz

Top