Jesteś tutaj
Strona Główna > Aktualności > Święcenia kapłańskie ks. Jakuba Zajadłego

Święcenia kapłańskie ks. Jakuba Zajadłego

Pięciu diakonów z rąk bp. Marka Mendyka przyjęło święcenia prezbiteratu. Były to już dziewiętnaste święcenia w świdnickiej katedrze.

Zanim jednak pasterz diecezji nałożył ręce na nowych kapłanów, w geście przekazania władzy Ducha Świętego, skierował do nich słowa, które mają stać się dla nich programem pełnionej posługi.

Prowadzić, karmić i kochać

– Pamiętajcie, że nierozłączne cechy przewodnika każdej wspólnoty to miłość i autorytet. Jedno bez drugiego nie istnieje. Macie być dla powierzonej sobie wspólnoty przewodnikami; macie być autorytetem – mówił w homilii bp Marek Mendyk. – Cieszcie się uznaniem powierzonym waszej pieczy, ale przede wszystkim sami ich szanujcie. Bądźcie sprawiedliwi i uczciwi w relacjach z każdym człowiekiem. Panujcie nad emocjami, wczuwajcie się w doświadczenia i emocje ludzi przychodzących do nas ze świata. Macie karmić, prowadzić, a nade wszystko kochać – przekonywał. Jednocześnie biskup przestrzegał młodych duchownych, że bez pasterskiej miłości do owiec służba może zamienić się w zakamuflowane sprawowanie władzy nad innymi i może nabrać charakteru autorytarnego i dyktatorskiego.

Na koniec przewodniczący liturgii święceń przekazał przyszłym kapłanom cenne wskazówki. – Bracia, pamiętajcie! „Urząd” pasterza otrzymany w Kościele to nie jest „przywilej stanu”, ale „łaska stanu”. Jeśli pasterz dojrzeje do miłości ofiarnej, to tylko dzięki łasce Jezusa. Ale też będzie się uczył ją przyjmować do końca swoich dni. Niech wasza nauka będzie pokarmem dla ludu Bożego, niech świętość waszego życia stanie się źródłem radości dla wyznawców Chrystusa. W ten sposób słowem i przykładem będziecie budować dom Boży, to jest Kościół. Pamiętajcie, że zostaliście wzięci z ludzi i dla ludzi ustanowieni, aby im pomagać w dążeniu do Boga. Z nieustanną radością i prawdziwą miłością pełnijcie urząd posługiwania Chrystusa Kapłana, nie szukając korzyści własnej, lecz Jego chwały – zachęcał.

Na uroczystości święceń, nie zabrakło przedstawicieli naszej parafii.

Oto neoprezbiterzy

26 maja 2023 roku, w Dzień Matki, prezbiterium diecezji świdnickiej powiększyło się o pięciu nowych kapłanów którymi zostali: Ks. Patryk Kruk z parafii św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Wałbrzychu, ks. Mariusz Pastuszyński z parafii Wniebowzięcia NMP w Polanicy-Zdroju, ks. Adrian Pliszka z parafii św. Jana Nepomucena w Piskorzowie, ks. Wojciech Wiewióra z parafii św. Michała Archanioła w Bystrzycy Kłodzkiej i ks. Jakub Zajadły z parafii św. Apostołów Piotra i Pawła.

Na uroczystościach obecni byli bp Adam Bałabuch i bp senior Ignacy Decks. kan. Włodzimierz Wołyniec – rektor wrocławskiego seminarium wraz księżmi przełożonymi oraz grupa pięćdziesięciu duchownych, rodziny i przyjaciele księży neoprezbiterów.

Dodajmy, że w dniu poprzedzającym święcenia prezbiteratu, w kaplicy Metropolitalnego Seminarium Duchownego we Wrocławiu, przyszli kapłani diecezji świdnickiej wraz ze swoimi kolegami z archidiecezji wrocławskiej i legnickiej, przed rektorem seminarium, złożyli wyznanie wiary i przysięgę wierności Kościołowi oraz posłuszeństwa swojemu biskupowi.

Dodaj komentarz

Top