Jesteś tutaj
Strona Główna > Aktualności > Pogrzeb biskupa Tadeusza Rybaka – pierwszego biskupa legnickiego

Pogrzeb biskupa Tadeusza Rybaka – pierwszego biskupa legnickiego

Diecezja Legnicka pożegnała pierwszego biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka.

Był budowniczym diecezji. To na nim w marcu 1992 roku spoczął trud tworzenia struktur nowej diecezji powołanej przez papieża Jana Pawła II. Pierwszy Biskup Legnicki Tadeusz Rybak zmarł we wtorek 7 marca. Miał 88 lat.

Sobotnie uroczystości, w których wzięło udział kilka tysięcy osób rozpoczęły się w kościele Św. Jana Chrzciciela. Przy wtórze bicia dzwonów i dźwiękach Legnickiej Orkiestry Dętej procesja przeszła z trumną przez legnicki Rynek do Katedry. Tam uroczystej mszy św. w Katedrze Legnickiej przewodniczył Arcybiskup Józef Kupny, Metropolita Wrocławski, homilię wygłosił bp Stefan Regmunt– były biskup pomocniczy diecezji legnickiej. Obecnych był 23 biskupów z Polski w tym biskupi świdniccy, bp Ignacy Dec i bp Adam Bałabuch. Ponad 250 księży z diecezji legnickiej, świdnickiej i wrocławskiej oraz Czech i Niemiec. Wśród duchowieństwa znaleźli się także delegaci kapituł oraz przedstawiciele innych obrządków i wyznań chrześcijańskich. Nie zabrakło też delegacji sióstr zakonnych i osób konsekrowanych a także przedstawicieli parlamentu, władz miasta, samorządowców oraz delegatów różnych organizacji i stowarzyszeń.

To z inicjatywy pierwszego biskupa legnickiego została erygowana w 1995 roku parafia św. Brata Alberta Chmielowskiego. To biskup Rybak wmurował kamień węgielny pod budowę nowej świątyni na osiedlu Piastowskim. Pamiętajmy w naszych modlitwach o pasterzu dzięki któremu zawdzięczamy powstanie naszej parafii.

Ciało bpa. Tadeusza Rybaka zostało złożone w krypcie pod posadzką katedry legnickiej pw. świętych Piotra i Pawła. Krypta zwana jest biskupią, ponieważ w założeniu spoczywać tam mają kolejni biskupi diecezji legnickiej. Pogrzeb biskupa Tadeusza Rybaka jest pierwszym pogrzebem hierarchy w diecezji legnickiej i krypta po raz pierwszy w historii zaczęła służyć także biskupowi.

Przed dwoma laty spoczął tam zasłużony dla diecezji ks. infułat Władysław Bochnak. To on bowiem przybył do legnickiej parafii pw. świętych Piotra i Pawła już w 1988 roku, by tworzyć zręby przyszłej diecezji legnickiej. W ramach przygotowania kościoła do roli katedry przekształcono fragment podziemia świątyni na przyszłą kryptę biskupów.

Dodaj komentarz

Top