Jesteś tutaj
Strona Główna > Aktualności > Pod opieką Św. Krzysztofa, patrona kierowców i podróżujących

Pod opieką Św. Krzysztofa, patrona kierowców i podróżujących

Poświęcenie pojazdów św. Krzysztof, par. Św. Brata AlbertaŚwiebodzice

Dzisiaj po każdej Mszy św. parafianie oddali się w opiekę Bożej Opatrzności i Św. Krzysztofa patrona kierowców i podróżnych poświęcając swoje pojazdy.

Stara tradycja podaje, że święty Krzysztof, który był rzymskim żołnierzem, został ochrzczony przez pustelnika i za jego radą osiadł nad rzeką, służąc pomocą podróżnym. Poniósł śmierć za wiarę w czasie prześladowania za panowania cesarza Decjusza (ok. 250 r.). Współcześnie jest czczony jako patron kierowców, a jego wizerunek zdobi wiele pojazdów mechanicznych.

Modlitwa kierowcy:
O Panie, daj mi pewną rękę, dobre oko, doskonałą uwagę,
bym nie pozostawił za sobą płaczącego człowieka.
Ty jesteś Dawcą Życia – proszę Cię przeto,
spraw bym nie stał się przyczyną śmierci tych, którym Ty dałeś życie.
Zachowaj, o Panie, wszystkich którzy będą mi towarzyszyć
od jakichkolwiek nieszczęść i wypadków.
Naucz mnie, bym kierował pojazdem dla dobra drugich
i umiał opanować pokusę przekraczania granicy bezpieczeństwa szybkości.
Spraw, aby piękno tego świata, który stworzyłeś, wraz z radością Twej łaski,
mogły mi towarzyszyć na wszystkich drogach moich. Amen.

Każdy kierowca, który dziś oddał samochód do poświęcenia, powinie zdobyć się na prostą refleksję: czy jeżdżę odpowiedzialnie? Czy nie prowadzę samochodu pod wpływem alkoholu? Czy dbam o sprawne funkcjonowanie swojego samochodu? Czy mam świadomość, że na drodze odpowiadam za czyjeś życie: nie tylko najbliższych, ale tych wszystkich, którzy właśnie podróżują?

Wszystkim kierowcom życzymy szerokiej drogi.

Dodaj komentarz

Top