Jesteś tutaj
Strona Główna > Aktualności > To już siódmy witraż – tym razem to postać św. Jana Apostoła

To już siódmy witraż – tym razem to postać św. Jana Apostoła

Św. Jan Apostoł, witraż, Św. Brat Albert Świebodzice

Zawsze miło jest informować o kolejnych upiększeniach naszego kościoła parafialnego. 3 grudnia dołączył do witrażowych galerii św. Jan Apostoł i Ewangelista.

Św. Jan to najmłodszy z dwunastu apostołów Jezusa Chrystusa, syn Zebedeusza i Salome, brat Jakuba Większego Apostoła, autor Ewangelii i Apokalipsy oraz trzech listów apostolskich. św. Jan zgodnie z tradycją przedstawiony jest jako młodzieniec w tunice i płaszczu, a jego atrybutem jest orzeł. Symbol ten nawiązuje do wizji proroka Ezechiela (Ez 1), do której nawiązuje również Apokalipsa św. Jana. Przypisano mu go podobno z powodu wyżyny na jaką się wzniósł tworząc pierwszy rozdział Ewangelii.

Witraż powstał dzięki życzliwości i hojności indywidualnych darczyńców. Natomiast wykonanie i montaż to dzieło Pracowni Witraży Zdzisława Zubkowskiego ze Świdnicy, która wykonała wszystkie dotychczasowe ozdobne wypełnienia okien. A wśród nich są postacie: Św. Brata Alberta, św. Mateusza, św. Tomasza, Św. Andrzeja, Św. Jana Pawła, Św. Faustyny. W kolejce czeka już kolejny apostoł, a będzie to Św. Juda Tadeusz.

Dodaj komentarz

Top