Strona Główna > Aktualności > Obchody Triduum Paschalnego 2022

Obchody Triduum Paschalnego 2022

WIELKI CZWARTEK

Msza św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek jest pamiątką ustanowienia sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa. Rozpoczyna się czas Triduum Paschalnego.

• Msza św. o godz. 1800
  • Adoracja Najśw. Sakramentu po liturgii do godz. 2200

Wystrój kaplicy adoracji nawiązuje do wdzięczności za dar ustanowienia sakramentu Eucharystii. W czasie adoracji nie rozważamy Męki Pańskiej. Będziemy to czynić dopiero w Wielki Piątek.

WIELKI PIĄTEK

Wielki Piątek upamiętnia mękę i śmierć Pana Jezusa. W tym dniu obowiązuje post ścisły. Tego dnia na znak żałoby nie sprawuje się na całym świecie Mszy św., a Liturgię Wielkiego Piątku. Za uczestnictwo w Adoracji Krzyża można uzyskać odpust zupełny. Ofiary pieniężne składane u Bożego Grobu przeznaczone są na utrzymanie kościołów w Ziemi Świętej. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Bożego Grobu.

• 800 – Wystawienie Najśw. Sakramentu (do wieczornej liturgii)
  • 1500 – Droga Krzyżowa i Koronka do Bożego Miłosierdzia (początek nowenny przed świętem Miłosierdzia Bożego)
  • Codziennie Koronka do Miłosierdzia Bożego o 1500 z wyjątkiem Niedzieli Zmartwychwstania i Poniedziałku Wielkanocnego.
  • 1800 – Liturgia Wielkiego Piątku
  • Adoracja Najśw. Sakramentu przy Bożym Grobie do godz. 2200 (rozważanie Męki Pańskiej)

Ze względów higienicznych sugerujemy, aby adoracja krzyża odbywała się

bez ucałowania i dotykania pasyjki

WIELKA SOBOTA

Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym, kiedy przyjdziemy święcić pokarmy. Obowiązuje nadal cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Uczestnictwo w święceniu pokarmów nie zwalnia z obowiązku uczestnictwa w Liturgii Wigilii Paschalnej wieczorem. Jest to najbogatsza liturgia i w czasie jej trwania zaśpiewamy radosne Alleluja.

• 800 – 1915 – Wystawienie Najśw. Sakramentu
  • Święcenie Pokarmów na stół Wielkanocny:

godziny: 900, 1000, 1100, 1200, 1300

• Codziennie Koronka do Miłosierdzia Bożego o 1500 (drugi dzień nowenny) z wyjątkiem Niedzieli Zmartwychwstania i Poniedziałku Wielkanocnego. Nowenna będzie trwać do niedzieli Miłosierdzia Bożego (24 kwietnia).
  • 2000 – Liturgia Wigilii Paschalnej

Gromadzimy się przed wejściem głównym na placu kościelnym.

Proszę przynieść ze sobą paschaliki Caritas lub inne świece.

• Liturgią Wigilii Paschalnej rozpoczynamy okres świętowania Wielkiej Nocy. Po liturgii nie ma adoracji Chrystusa w Grobie, ponieważ zmartwychwstał.

Niedziela Zmartwychwstania

• 600 – Rezurekcja (z procesją)
  • Nie ma Mszy św. o godz. 800
  • Pozostałe Msze św. w porządku niedzielnym: 930, 1045, 1200, 1800