Strona Główna > Informacje > XX Spotkanie Młodych – Lednica 2016 „Amen”

XX Spotkanie Młodych – Lednica 2016 „Amen”

Pod hasłem „Amen” odbyło się w sobotę 4 czerwca na Polach Lednickich XX jubileuszowe Spotkanie Młodych Lednica 2000. Pod Bramą-Rybą zgromadziło się ok 80 tys. pielgrzymów, by wspólnie modlić się, tańczyć i wysłuchać przesłania papieża Franciszka.

Lednica 2016, Parafia Św. Brata Alberta Świebodzice

Tegoroczne wydarzenie było pierwszym, organizowanym po śmierci twórcy spotkań lednickich, dominikanina o. Jana Góry. Duszpasterz zmarł nagle w grudniu 2015 roku. Jubileuszowa, XX Lednica odbywa się pod znakiem wspomnień o twórcy spotkań. Wiele osób przybywających na Pola Lednickie najpierw gromadzi się przy grobie o. Góry. – To, że tu się dziś spotykamy, jest fenomenem; bardzo często jest tak, że po śmierci założyciela dzieło przeżywa kryzys. Oczywiście wspólnota lednicka przeżyła swoją żałobę, ale ona przekuła się na coś pięknego – powiedział w sobotę jeden z duszpasterzy Ruchu Lednickiego o. Maciej Soszyński.

Lednica 2016 to:

♦ 1050. Rocznica Chrztu Polski-zgromadzimy się u źródeł chrzcielnych Polski, źródeł sakramentu, który wprowadził nasz ród w wiarę chrześcijańską. To tu właśnie wybrzmiewają owoce chrztu, a Pola Lednickie są jego pomnikiem.

♦ 800-lecie Zakonu Dominikanów- Dominikanie to zakon kaznodziejski, czyli zakon posłanych do głoszenia słowa. My również jesteśmy posłani, by głosić innym Chrystusa!

♦ XX Spotkanie Młodych LEDNICA 2000- to nasza wiara, miłość do bliźniego, wspólne tańce i śpiewy, a nade wszystko Wybór Chrystusa, który staramy się realizować każdego dnia- promieniują od dwudziestu lat, gromadząc nas na Polach Lednickich. Wielki jubileusz przed nami, świętujmy razem! To czas wielkiej radości i moment, w którym nasze hasło daje nam znać: Amen! Niech tak się stanie.

Lednica 2016, Parafia Św. Brata Alberta ŚwiebodziceSYMBOLE TEGOROCZNEGO SPOTKANIA

Wielkim charyzmatem Spotkań Lednickich jest mnogość symboliki. To właśnie dzięki prostym gestom i przedmiotom, możemy lepiej zrozumieć treści naszej wiary. Dziś ważne jest nie tylko to co się słyszy i widzi ale również to co można trzymać w dłoniach. Na LEDNICY zmieniamy znaczenie przysłowiowego „gadżetu” na „symbol” i „znak”. To inny poziom, inny sens, w końcu – inny CEL!

CO OTRZYMALI UCZESTNICY SPOTKANIA?
Pismo Święte to fundament naszej wiary. Pragniemy, aby każdy pielgrzym wyszedł z Pól Lednickich z podręcznym egzemplarzem Pisma Świętego w kieszeni i umacniał swoją wiarę czytając treści Nowego Testamentu. Było to ostatnie marzenie śp. o. Jana Góry OP.
Drewniany krzyżyk– do zawieszenia nad drzwiami do pokoju, z tegorocznym hasłem „AMEN” – niech przypomina o mówieniu „Amen” Jezusowi każdego dnia.
Wino z winnic małopolskich i trzy hostie – dar dla kapłanów. Ofiarowanie się Jezusowi w Najświętszej Eucharystii to najpiękniejsze co możemy uczynić. Przez te hostie zawierzymy nasze sprawy i problemy. Zawierzymy całą naszą przyszłość.
Świecę – podczas Spotkania Pola Lednickie zapłoną światłem ze świecy, poświęconej z okazji 800-lecia Zakonu Dominikanów. Sprawimy by ten ogień wiary dominikanów posłanych, by głosić Dobra Nowinę, dotarł do każdego z Was.

CZYM JEST LEDNICA?

Lednica to wybór Chrystusa, pojednanie z Bogiem, uczestnictwo w Eucharystii, adoracja i modlitwa. To zabawa poprzez wspólny taniec i śpiew. To wspólnota i jedność prawie 100 000 młodych serc. Lednica to wyjątkowe Spotkanie pod Bramą III Tysiąclecia, którego powinien doświadczyć każdy. Tu po prostu trzeba być!

Patronem Lednicy jest Święty Jan Paweł II, który dzieło pobłogosławił i zainspirował do organizacji Spotkań Młodych LEDNICA 2000 śp. o. Jana W. Górę OP. Ojciec Jan to dzieło ukochał. Poświęcił całe życie na jego rozwój oraz ewangelizację młodych. Jego słowa podkreślają jak ważnym jest, abyśmy wszyscy Spotkali się na Polach Lednickich: „Czujcie się zaproszeni i do kalendarza wpiszcie koniecznie 4 czerwca 2016, jako dzień naszego Spotkania z Jezusem. Musimy wszyscy się spotkać. Musimy wybrać Jezusa. Musimy śpiewać i tańczyć. Jezus jest naszym życiem. Pragniemy, aby był wszystkim we wszystkich”.Lednica 2016, Parafia Św. Brata Alberta Świebodzice