Strona Główna > Aktualności > 100. Rocznica odzyskania Niepodległości

100. Rocznica odzyskania Niepodległości

parafia św. Brata Alberta Chmielowskiego w Świebodzicach

11 listopada 2018 roku świętujemy 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości. Dzisiaj mamy wolną i niepodległą Polskę. Polskę, o którą walczyły pokolenia oddając w tej walce częstokroć wartość najcenniejsza – swoje życie.

Sto lat temu, w dniu 11 listopada, Polska odzyskała niepodległość. Odzyskanie suwerenności było okupione poświęceniem wielu synów Polski, którzy gotowi byli poświęcić swą wolność osobistą, swoje dobra, a nawet życie, na rzecz utraconej Ojczyzny. Dążenie do wolności „opierali na nadziei, płynącej z głębokiej wiary w pomoc Boga, który jest Panem dziejów ludzi i narodów. Ta wiara była oparciem również wtedy, gdy po odzyskaniu niepodległości trzeba było szukać jedności pomimo różnic, aby wspólnymi siłami odbudowywać kraj i bronić jego granic.

W naszych modlitwach pamiętamy o tych, którzy oddali życie w obronie naszej ojczyzny. W naszym kościele Msza o godz. 8.00 sprawowana była w intencji Ojczyzny.

Uroczysta Msza święta w intencji Ojczyzny została odprawiona w sobotę 10 listopada o godz. 17.00 w kościele pw. Św. Mikołaja. Wzięli w niej udział w niej udział władze naszego miasta, duchowieństwo, poczty sztandarowe. Po Mszy odbyła się krótka uroczystość pod tablicą upamiętniająca Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Modlitwa za Ojczyznę (ks. Piotra Skargi)

Boże, Rządco i Panie narodów,
z ręki i karności Twojej racz nas nie wypuszczać,
a za przyczyną Najświętszej Panny, Królowej naszej,
błogosław Ojczyźnie naszej,
by Tobie zawsze wierna,
chwałę przynosiła Imieniowu Twemu
a syny swe wiodła ku szczęśliwości.

Wszechmogący, wieczny Boże,
spuść nam szeroką i głęboką miłość
ku braciom i najmilszej Matce, Ojczyźnie naszej,
byśmy jej i ludowi Twemu,
swoich pożytków zapomniawszy,
mogli służyć uczciwie.

Ześlij Ducha Świętego na sługi Twoje,
rządy kraju naszego sprawujące,
by wedle woli Twojej ludem sobie powierzonym
mądrze i sprawiedliwie zdołali kierować.
Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

2 thoughts on “100. Rocznica odzyskania Niepodległości